SpravodajstvoVesmír

„Turistický“ modul SpaceX mal počas 3 dňového letu vesmírom problémy s toaletou, potvrdil Elon Musk

Let misie Inspiration4 na palube špeciálne upravenej kozmickej lode Crew Dragon nebol taký dokonalý, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Historický prvý turistický let na palube kozmickej lode súkromnej spoločnosti SpaceX má prvá posádka úspešne za sebou. Samotný let prebiehal mimoriadne hladko a počas 3 dňového pobytu na obežnej dráhe Zeme nedošlo ku neočakávaným udalostiam, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť posádky. Tá sa však počas letu zrejme trápila s neduhom, ktorý by pri tak mimoriadnej udalosti čakal málokto.

Nečakané problémy s toaletou

Samotný CEO súkromnej americkej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, len nedávno potvrdil (via Futurism.com), že posádka zrejme mala nečakané potiaže s toaletou na palube špeciálne upravenej kozmickej lode Crew Dragon. O bližšie nešpecifikovanom probléme informoval pomerne neformálne na sociálnej sieti Twitter v reakcii na predošlý príspevok od jedného s fanúšikov. Ten napríklad navrhoval využite vyhrievaných toaliet počas budúcich misií. Z reakcie Elona Muska je však jasné, že posádka misie Inspiration4 „bojovala“ s väčším nedostatkom, ako iba so studenou záchodovou doskou.

Vykonávanie všetkých potrieb v kozmickej lodi v beztiažovom stave nie je zrovna prechádzka ružovou záhradou. V beztiažovom stave je nutné vykonávať potrebu do špeciálneho nasávacieho zariadenia, ktoré slúži ako náhrada gravitácie ihneď potom, čo daná potreba opúšťa ľudský organizmus. Technických problémov tak mohlo nastať naozaj obrovské množstvo. Trojdňový let tak mohol pohodlne narušiť nepríjemný zápach, či nedostatočná sacia sila špeciálnej vesmírnej toalety. Pochopiteľne, v prípade takejto situácie neexistujú žiadne východiská, keďže okno by si človek teda vo vesmíre otvoriť zrejme nechcel.

Modul Crew Dragon prejde viacerými vylepšeniami

Problém s toaletou na palube kozmickej lode Crew Dragon však nie je prvým problémom svojho druhu. Svoje si kozmonauti užili aj počas pobytov na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorá zaznamenala problémy s únikom vody napríklad v roku 2019. Pre SpaceX bola misia Inspiration4 však cennou lekciou, ktorá poukázala na viaceré nedostatky. Ich odstránenie do budúcnosti by malo byť samozrejmosťou, pričom Elon Musk chce vylepšiť nie len neduhy existujúcich riešení a technológií, ale zároveň uvažuje nad ďalšími vylepšeniami, ktoré by mohli zlepšiť pohodlie budúcich „turistických“ posádok.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close