Túlavá hviezda by mohla našu sústavu rozobrať, ak sa dostane príliš blízko

Nové výskumy sa pozerajú do budúcnosti, keď sa Slnko dostane na koniec života

hviezda
Zdroj: NASA

Ľudstvo sa už od nepamäti pýtalo, čo sa stane s našou Slnečnou sústavou a aký bude jej osud. Pokúša sa na to odpovedať aj nová štúdia, ktorej autorom je študent astronómie, John Zink, píše Universe Today.

Stabilita Slnečnej sústavy je problémom, ktorý sa datuje až do čias Newtona. Ten predpokladal, že interakcie planét v našej sústave zapríčinia, že časom prestane byť stabilná. Nedokázal to však poriadne vysvetliť, pretože nepoznal to čo my.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mal však z časti pravdu, no predpovedať, ako bude naša sústava vyzerať v budúcnosti nie je také jednoduché. Musíme totiž poznať všetky činitele, ktoré môžu pohyby planét ovplyvniť a niektoré z nich sa odhalia až o niekoľko miliárd rokov. Autori novej štúdie sa preto rozhodli zistiť, čo sa stane s našou sústavou o niekoľko miliárd rokov.

Koniec Slnečnej sústavy

Už minule sme písali, že v budúcnosti začne Slnko svoj prechod na červeného obra. V tejto fáze rapídne expanduje a pohltí všetky vnútorné planéty sústavy. Vedci však nevedia presne určiť, čo sa stane s planétou Mars, či ju pohltí Slnko, alebo ostane obiehať nebezpečne blízko červeného obra. Slnko začne v ten moment poslednú časť životného cyklu – premenu na bieleho trpaslíka. Už v  minulom článku sme písali, že tento prechod môže spôsobiť rozpad našej sústavy.

Nová štúdia sa zamerala na ďalší faktor, ktorý by mohol našu Sústavu ohroziť. Naša Slnečná sústava totiž obieha okolo galaktického jadra. Pri tejto ceste sa stretávame aj s inými hviezdami, ktoré sa môžu dostať pomerne blízko. Prelet hviezdy našou sústavou by znamenalo katastrofu pre zanikajúcu slnečnú sústavu a planéty, ktoré by sa v nej ešte nachádzal. Vedci tvrdia, že hviezda sa k našej sústave priblíži približne raz za 20-miliónov rokov.

Napriek tomu nie je dôvod na paniku. Je nepravdepodobné, že sa ľudstvo dožije momentu, kedy by sme sa mali báť rozpadajúcej sa sústavy, alebo prípadných zrážok s inými hviezdami. To všetko sa udeje až za niekoľko miliárd rokov. Napriek tomu je fascinujúce učiť sa o tom, ako bude naša sústava vyzerať vo veľmi vzdialenej budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre