Trvala to viac ako 40 rokov, kým sa opäť podarilo priniesť vzorky z povrchu Mesiaca. Naposledy sa to podarilo Rusom

Misia Chang’e-5 dopadla úspešne. Okrem iného išlo o prvý vzlet z povrchu Mesiaca, ktorý sa pripojil na orbite k druhej časti modulu

Zem a Mesiac
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Pixabay.com (Free-Photos)

Písal sa rok 1976, kedy sa naposledy podarilo priniesť vzorky z povrchu Mesiaca späť na Zem. Odvtedy sme z povrchu Mesiaca na Zem nepriniesli žiadne ďalšie vzorky. Misia Chang’e-5 túto situáciu však mení. Dôvodom je, že sa úspešne vrátila späť na Zem spolu s približne 2 kilogramami vzoriek z mesačného povrchu. Na tému upozorňuje spravodajský portál globaltimes.cn.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Misia Chang’e-5 započala ešte koncom októbra pričom len niekoľko dní dozadu sme mohli vidieť prvé video záznamy z pristávania na povrchu Mesiaca. Čínska sonda konkrétne pristála v regióne známok ako „Mons Rümker“. Sonda pristála v oblasti, ktorá je približne o 2 miliardy rokov mladšou, ako lokality, ktoré boli preskúmané misiami Apollo. Samotný pristávací manéver, si môžete pozrieť nižšie.

Sonda Chang’e-5 sa vrátila späť na Zem v priebehu včerajšieho dňa. Trvalo jej to tak 2 týždne, kým sa vrátila z povrchu Mesiaca späť, na ktorom pristála 1. decembra a 3. decembra odletela. Na povrchu Mesiaca sa okrem iného sonda musela vysporiadať s teplotou až do – 173°C.

Misia Chang'e-5_priebeh
Zdroj: globaltimes.cn

Poslednou misiou, ktorá priniesla vzorky z Mesiaca, bola sovietska sonda Luna 24. Stalo sa tak ešte v roku 1976.

„Úspešná misia je novým míľnikom vo vývoji čínskeho vesmírneho priemyslu, čo dokazuje, že Čína ovládla technológiu pre dopravu medzi Zemou a Mesiacom,“ uviedol vo štvrtok Wu Yanhua, ktorý stojí na čele čínskeho Národného vesmírneho úradu.

Čína sa tak stala len treťou krajinou na svete, ktorá dokázala z povrchu Mesiaca dopraviť späť na Zem vzorky. Doposiaľ so to podarilo len Američanom, Rusom. Čína okrem iného v rámci tejto misia dosiahla niekoľko prvenstiev. Jedným z nich napríklad je, že išlo o prvý vzlet z povrchu Mesiaca, ktorý sa pripojil na orbite k druhej časti modulu. 

„Je ťažké uveriť, že naše vzdialené a nereálne fantázie – kedysi zdanlivo v sfére sci-fi – sa skutočne splnili,“ uviedol Netizen na webe Weibo. „Teraz máme vo svete všetku dôveru v budúcnosť čínskeho vesmírneho priemyslu,“ napísal ďalší.

Číne sa podarilo zhromaždiť približne 2 kilogramy vzoriek pričom časť bola priamo z povrchu, a ďalšia časť z hĺbky približne 2 metrov. 

Okrem iného Čína už dnes plánuje misiu Chang’e-6, ktorá by sa mala uskutočniť v priebehu nasledujúceho 5-ročného plánu. Tentokrát by cieľom mohol byť južný pól odvrátenej strany našej prirodzenej družice. Ďalšie misie čínskeho vesmírneho programu majú mimochodom na muške aj Mars, či Jupiter. Oznámil to Wu Yanhua.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre