SpravodajstvoVeda a výskum

Trikrát ho označili za mŕtveho, no prebral sa tesne pred svojou pitvou: Lekári netušia, kde sa stala chyba

Španielsky väzeň, Gonzalo Montoya Jiménez, vykazoval známky smrti, tvrdia lekári

Väzenie v Španielsku zaznamenalo fascinujúci prípad väzňa, ktorého prehlásili za mŕtveho traja lekári, nezávislí od seba. Väzeň sa neskôr prebral v márnici, len niekoľko hodín pred vlastnou pitvou, píše portál Science Alert.

Väzňom bol 29-ročný Gonzalo Montoya Jiménez, ktorý sa nedostavil na raňajší nástup väzňov. Neskôr ho našli strážnici v cele a bez známok života. Jiménez si odpykával trest za lúpež vo väzení s najvyšším stupňom ochrany. Strážnici ho v osudný deň našli v cele, sediac na stoličke. Väzeň sa nehýbal, ani nejavil iné známky života. Privolaní boli dvaja doktori, ktorí sa v ten čas nachádzali v službe.

Tí telo obhliadli a potvrdili, že Jiménez nejaví známky života a cudzie zavinenie zistené nebolo. Približne o hodinu neskôr sa objavil forenzný doktor, ktorý rovnako ako dvojica pred ním, potvrdil smrť. Telo Jiméneza bolo presunuté do márnice, kde vyšla najavo chyba lekárov.

Väzeň prišiel k životu pár hodín po tom, ako strávil čas v chladnej márnici a na tele už mal značky, ktoré označovali rezy skalpela. Doktori odrazu videli, ako sa telo vo vreci pohlo.

„Forenzní doktori počuli zvuky z vreca, v ktorom Montoya ležal, z čoho vyplývalo, že väzeň nie je mŕtvy, ale naopak,“ informoval El Espanol.

Prebral sa, pár hodín pred pitvou

Doktori okamžite otvorili vrece a presvedčili sa na vlastné oči, že väzeň je skutočne nažive. Jiménez bol okamžite prevezený do nemocnice, aby sa zotavil a čoskoro bol v stabilnom stave. Lekári si však doteraz nevedia vysvetliť, ako mohla takáto chyba vôbec nastať. Deň predtým, ako Jimenéz „umrel“ sa sťažoval, že mu nie je dobre, no príčina nebola známa.

Lekári tvrdia, že keď prehlásili väzňa za mŕtveho, videli jasné známky smrti. Telo malo fialový odtieň, ktorý je vyvolaný zlým krvným obehom, alebo nedostatkom kyslíka. Telo taktiež vykazovalo známky posmrtnej stuhnutosti.

Nemocnica sa pre španielske média vyjadrila, že príčinou môže byť katalepsia. Ide o stav, kedy telo upadne do šoku a postihnutý stratí vedomie. Pri tomto stave sa môže objaviť aj telesná strnulosť. Ako je možné, že Jimenéz dostal katalepsiu nie je známe, no väzeň bol epileptik. Je možné, že jeho zdravotný stav mohol v omyle zohrať úlohu.

Väzňovi trvalo 24-hodín, kým plne nadobudol vedomie a začal rozprávať. Ako prvé sa opýtal, či by mohol vidieť svoju ženu.Znie to neuveriteľne, ale prípad ľudí, ktorí po svojej „smrti“ ožili, sa vo svete deje, no nie často. Príkladom je vypuknutie eboly v Libérii, v roku 2014. V tomto prípade sa stalo, že sa ľudia, prehlásení za mŕtvych, zobudili na ceste do krematória.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close