Pracovné ponuky
AppleSpravodajstvoWindows

Trhový podiel Windowsu za uplynulý mesiac poklesol. Darilo sa Linuxu a MacOS

Prekvapil hlavne Linux

Netmarketshare je spoločnosťou, ktorá v pravidelných intervaloch uverejňuje štatistiky týkajúce sa rozšírenosti jednotlivých operačných systémov vrátane internetový prehliadačov. Najnovší report je vskutku prekvapivým, Linux a MacOS rástli na úkor Windowsu.

Windows stratil časť trhového podielu

Dáta odhaľujú, že Windowsu sa vo všeobecnosti uplynulý mesiac moc nedarilo. Zatiaľ čo trhový pokles sa očakával pri Windows 7 (z dôvodu ukončenia oficiálnej podpory tejto verzie operačného systému zo strany Microsoftu v úvode roka), tak pri Windows 10 sa čakal presný opak. Nestalo sa tak. Zatiaľ čo v prípade operačného systému Windows 7 Microsoft stratil necelé percento zákazníkov (z 26,3% na 25,59%), tak v prípade Windows 10 trhová strata bola takmer 1,3% (z 57,34% na 56,08%).

Windows 10 a Windows 7 vyvoj trhoveho podielu
Zdroj: netmarketshare.com

Darilo sa konkurencií

Na druhej strane, pri pohľade na vývoj trhového podielu konkurenčných operačných systémov, darilo sa MacOS a Linuxu. Zatiaľ čo MacOS podrástol z 8,94% na 9,75%, tak v prípade Linuxu bol rast výraznejším. Ten konkrétne podrástol z 1,36% na 2,87%.

MacOS a Linux
Zdroj: netmarketshare.com

Druhým dychom však treba dodať, že platforma Windows je aj naďalej dominantným hráčom na trhu, celkovo pokrýva 86,92%. Druhým najrozšírenejším operačným systémom je MacOS s 9,75% podielom, a tretím je spomínaný Linux s 2,87% podielom.

trhove podiely operacnych systemov
Zdroj: netmarketshare.com

Dáta vyššie reflektujú štatistiky za mesiac apríl.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Linux OS macos Windows Windows 10 Windows 7

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close