Návody

Trápi vás slabý a vypadávajúci WiFi signál? Ak áno, tak skúste prepnúť frekvenciu z 2.4GHz na 5GHz. Pozrite sa ako!

Pre koho je vhodná nižšia frekvencia WiFi a pre koho zas nie? Pozrite si hlavné rozdiely medzi 2.4GHz frekvenciou WiFi a 5GHz vrátane postupu, ako ju môžete prepnúť.

Vypadávajúci WiFi signál dokáže „potešiť“, a to obzvlášť keď internet potrebujete, napríklad za prácou alebo ak chcete sledovať nejaký športový prenos či obľúbený seriál. V mnohých článkoch sme sa venovali tomu, ako môžete zlepšiť kvalitu signálu  alebo ako zistíte silu signálu v jednotlivých častiach domácnosti a podobne. Dnes by sme Vám radi dali do pozornosti postup, ako môžete prepnúť 2.4GHz pásmo na 5GHz a zároveň vám povieme, aký je medzi nimi rozdiel.

2.4GHz vs 5GHz: V čom sú rozličné tieto frekvencie?

Väčšina routerov je prednastavená na komunikáciu prostredníctvom frekvencie 2.4GHz. Dôvodov prečo je tomu tak je viacero, ale tým najvýznamnejším je dosah. Nižšie frekvencie dokážu totiž pokryť väčšiu plochu. Táto frekvencia je preto vhodná napríklad pri rodinných domoch či rozsiahlejších bytoch. Nevýhodou je ale nižšia prenosová rýchlosť. Výhoda 5 GHz spočíva v rýchlejších prenosových rýchlostiach, ale na úkor plochy pokrytie. Dôvodom je, že vyššie frekvencie neprenikajú v tak veľkej miere cez pevné objekty, ako sú napríklad steny, podlahy a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň treba dodať, že väčšina zariadení z výroby používa ako prednastavenú hodnotu nižšie frekvencie. Nejde pritom len o smartfóny a počítače, ale aj napríklad o ovládače od garážových dverí, cez chytré vysávače, chytré hodinky, až po rôzne chytré systémy vrátane chytrý televízorov. Dôsledkom toho je, že 2.4GHz frekvencia môže byť častokrát rušenou, resp. preťaženou inými vysielačmi, ktoré využívajú na komunikáciu toto pásmo. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo by ste mali skúsiť 5GHz v prípade, ak sa stretávate s problémami so stabilitou a rýchlosťou internetu.

Ako si zmeniť frekvenciu

Zmena frekvencie je vcelku jednoduchá a zaberie vám len niekoľko minút. Samozrejme za predpokladu, že váš router je schopný vysielať i 5Ghz frekvenciu. Otvorte si príkazový riadok CMD. Urobíte tak pomocou ponuky  Štart, do ktorej napíšte CMD.

CMD prikazovy riadok Windows 10
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne zadajte príkaz „ipconfig“. Potom vám vyskočí tabuľka, ako môžete vidieť nižšie na obrázku. Z položky Default Gateway skopírujte adresu a vložte ju do adresného riadka internetového prehliadača.

ip adresa router
Zdroj: Vosveteit.sk

Pomocou tejto adresy si otvoríte nastavenia vášho routera. My používame internet od UPC, a preto môžu vaše nastavenia vyzerať odlišne. Na to, aby ste sa prihlásili budete musieť ešte vložiť prihlasovacie údaje. Tie nájdete buď v zmluve, ale ak ju nemáte po ruke, tak si vyhľadajte váš router pomocou Google („názov routeru + prihlasovacie údaje“ alebo „názov routeru + login and password“). Vo väčšine prípadov majú prednastavené rovnaké prihlasovacie údaje (prihlasovacie meno: admin heslo: admin).

prihlasenie sa k routeru UPC_navod
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak máte internet od UPC tak ako my, tak kliknite na položku „Bezdrôtový“, kde prepnite 2.4GHz na 5GHz. Následne dôjde k odhláseniu sa z internetu všetkých pripojených zariadení. Potom sa je potrebné manuálne pripojiť k WiFi sieti, ktorá má spravidla aj iný názov (niektoré počítače sa automaticky pripoja). Niektoré routere ponúkajú mimochodom možnosť zapnutia oboch frekvencií súčasne.

ako zmenit 2,4GHZ na 5GHZ Wifi
Zdroj: Vosveteit.sk

Hotovo, práve ste si zapli 5GHz frekvenciu. Ako sme v úvode spomínali, tak tá je vhodná v prípade bytov, prípadne v otvorených priestoroch, kde nie je veľa prekážok. V prípade bytových domoch okrem iného bude táto frekvencia oveľa menej rušená inými signálmi. Pevne veríme, že vám tento návod pomohol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close