NávodySpravodajstvo

Trápi vás pomalé Wi-Fi pripojenie? Pozrite sa, ako ho môžete hneď teraz vylepšiť

Rýchlosť bezdrôtovej siete ovplyvňujú mnohé faktory. Pomocou týchto jednoduchých krokov môžete ich negatívny dopad zmierniť.

Wi-Fi signál v našich domovoch nie je vždy sto percentný. V skutočnosti jeho sila závisí na mnohých faktoroch, ako napríklad pozícia routera, množstvo prekážok medzi routerom a počítačom, alebo či sa nachádzajú v okolí zdroje, ktoré rušia signál. Tu je niekoľko tipov z portálu WikiHow, ktoré vám pomôžu zlepšiť váš Wi-Fi signál.

Odstráňte všetky prekážky medzi počítačom a routerom.

Pre čo najlepšie pripojenie sa uistite, že router „vidí priamo“ na počítač. Znamená to, že medzi zariadeniami by sa nemala nachádzať žiadna fyzická bariéra. Položte router na vyvýšené miesto, zaveste ho na stenu, alebo položte na vysokú poličku. Ak máte router na zemi, nevyužívate jeho možnosť 360 stupňového vysielania signálu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sklo, či zrkadlá odrážajú Wi-Fi signál. Ak neviete uložiť router mimo sklenených povrchov, skúste ich prekryť obrusom. Taktiež hrubé steny zabraňujú šíreniu signálu, o to viac ak sa v nich nachádza kov.  Ak vám steny bránia v získaní silného signálu, otvorte dvere v miestnosti, kde sa router nachádza a umiestnite ho čo najbližšie ku nim.

Prepnite sa na 5GHz

Ak máte dual-band router (pozn. redakcie: 2GHz a 5Ghz), prihláste sa na adminskú webstránku vášho routera a prepnite nastavenie bezdrôtového pásma na 5GHz. Na tejto frekvencii pracuje menej zariadení, čiže pásmo pripojenia je voľnejšie, čo znamená vyššiu rýchlosť.

Ako sa prihlasit do routera
Zdroj: Vosveteit.sk

 

Odstráňte zasahovanie iných zariadení do vášho pásma

Ak používate 5GHz pásmo, môžete tento krok preskočiť. Ak je vašou jedinou možnosťou pripojenie 2.4 GHz, je pravdepodobné, že budete zažívať istú formu rušenia, prichádzajúcu od bežných domácich spotrebičov a iných Wi-Fi sietí. To môže viesť ku výpadku siete, či pomalým rýchlostiam. Skúste zmenšiť dopad iných sietí, či spotrebičov na vašu sieť tak, že si posuniete router bližšie k stredu vašej domácnosti.

Bezdrátové telefóny, alebo rôzne Bluetooth nástroje pracujú na rovnakej frekvencii, takže ich skúste posunúť ďalej od vášho routera. Taktiež spotrebiče s vysokým napätím, ako napríklad klimatizácia, mikrovlnka, chladnička, či práčka, môžu mať dopad na silu vášho signálu.

Pripojte Wi-Fi router na menej vyťažený kanál

Ak všetci vaši susedia používajú rovnaký Wi-Fi kanál, je dosť pravdepodobné, že vaše pripojenie bude pomalé, alebo bude vypadávať. Skúste použiť voľne dostupný Wi-Fi skener, ktorý vám pomôže identifikovať najmenej vyťažený kanál.

V prípade, že máte 2.4 GHz router, pripojte sa na jeden z týchto troch kanálov: 1, 6, 11. To môžete urobiť na administrátorskej stránke, v sekcií Wi-Fi. Hľadajte podmenu s názvom Rádio, alebo Kanál. Ak máte 5GHz router, šanca, že narazíte na plný kanál je oveľa menšia.

Použite posilňovač signálu

Ak sa nachádzate len pár metrov od vášho routera a nedokážete chytiť žiadny signál, alebo sa nachádzajú medzi vami a routerom prekážky, použite posilňovač signálu. Ten dokáže šíriť váš signál aj do ďalších častí domu, či pracovne.

Použite alobalový „odrážač“ signálu

Ak nedokážete zosilniť Wi-Fi signál pomocou zosilňovača, môžete použiť alobal. Pripravte si približne 30 cm alobalu, ktorú obaľte okolo 2-litrovej fľaše. Po chvíli dajte alobal dolu. Ohnutý alobal umiestnite za antény na routeri tak, aby otvorená časť bola otočená smerom, ktorým chcete signál poslať ďalej.

Odpojte zariadenia, ktoré nevyužívajú Wi-Fi sieť

Ak máte počítač, telefón, tablet, či Chytrú televíziu, ktorá je pripojená na vašu sieť, no momentálne ju nevyužíva, odpojte dané zariadenie. Tým zmiernite nápor na Wi-Fi a rýchlosť vášho pripojenia porastie.

ako zistit ci sa mi niekto pripojil na internet
Zdroj: Vosveteit.sk

Updatujte svoj firmware

Ak aj napriek všetkým krokom naďalej bojujete s pomalým pripojením, možno váš router potrebuje update firmwaru. Tento krok nájdete na Administrátorskej webstránke, avšak niektoré routere vyžadujú extra kroky. Tie by mali byť popísané v manuáli, ktorý bol k routeru pribalený.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close