SpravodajstvoVeda a výskum

Toto sú tie najzvláštnejšie pokusy, aké ľudstvo vo vesmíre podniklo

Účinky beztiažového stavu neboli vždy tak jasné, ako sú dnes

Ľudstvo cestuje do vesmíru už viac ako 50 rokov. Dnes už máme celkom dobrú predstavu o tom, ako sa veci správajú v beztiažovom stave, no nebolo to vždy tak, píše portál Science Alert.

Vedci sa však v minulosti zamýšľali nad tým, ako sa vo vesmíre správajú určité veci, ako napríklad rastliny, či oheň. Jediným spôsobom, ako na to mohli prísť bolo pomocou experimentov a tu je niekoľko zaujímavých pokusov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírny skafander, vyhodený do vesmíru

Zo začiatku sa vám môže zdať, akoby ste sa pozerali na hororový film. Video ukazuje postavu, ktorá sa bez akéhokoľvek bezpečného lana dostáva do vesmíru a mizne v mrazivej temnote. Nemusíte sa však báť, ide o prázdny ruský skafander, ktorý kozmonauti prezývali Ivan Ivanovitch. Vybavený bol rádiovým vysielačom a starým oblečením.

Hlavnou myšlienkou bolo, že skafandre by sa mohli využiť ako satelity. Výsledky však boli rozporuplné. Americká NASA tvrdila, že vysielať sa pokazil chvíľu po vypustení, zatiaľ čo Rusi mohli vysielanie zachytiť aj deň na to.

Pavúky vo vesmíre

V roku 2011 vedcov napadla zaujímavá otázka: Dokážu sa pavúky prispôsobiť vesmírnym podmienkam? Na palubu zobrali dvoch jedincov, ktorých pomenovali Esmeralda a Gladys. Tieto dva pavúky prežili vo vesmíre 45 dní.

Pavúky žili v teráriu, ktoré simulovalo denný a nočný cyklus, vlhkosť a teplotu. K tomu boli pavúky kŕmené muchami. Fascinujúce je, že sa pavúky adaptovali na nové prostredie. Prirodzene tkali svoje siete a lovili. Na konci dňa siete zožrali, ako je to pre ich druh typické.

Korytnačky na Mesiaci

V 60. rokoch minulého storočia, pred návštevou Mesiaca, nebolo úplne jasné, ako sa budeme správať v jeho blízkosti. Preto v roku 1968 vyslal sovietsky vesmírny program do vesmíru dve korytnačky, ktoré sa preleteli okolo našej prirodzenej družice.

Korytnačky to mali ťažké, pretože počas celej cesty nemali k dispozícii jedlo. Zároveň boli na Zemi ďalšie dve testovacie korytnačky, ktoré tiež neboli kŕmené. Po návrate korytnačiek vedci porovnali výsledky a zistili, že okrem vyhladovania a jemnej atrofie svalov nemal pobyt vo vesmíre na korytnačky žiaden vplyv.

Mesačné stromy

V roku 1971 chcela americká NASA vedieť, či semiačka stromov vyrastú aj potom, ako boli v beztiažovom stave a ovplyvnené vesmírnou radiáciou. Misia Apollo 14 preto so sebou niesla netradičný náklad – 500 semiačok stromov.

Ukázalo sa, že semiačka vyklíčili a nakoniec vyrástli, ako keby nikdy neopustili Zem. Okolo roku 1975 sa tieto „mesačné stromy“ dostali do celých spojených štátov, no vieme iba o stovke z nich.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close