Toto sú najčastejšie príznaky toho, že je Váš počítač napadnutý vírusom, či iným typom malvéru

Objavili sa vo vašom počítači nové aplikácie, ktoré ste nikdy nevideli? Majte sa na pozore

hacker bezpecnost cyber-security-2851245_960_720
Zdroj: pixabay.com

Bezpečnosť na internete je jedna z najzásadnejších vecí, na ktoré si treba dávať v 21. storočí poriadny pozor. Na internete sa nachádza množstvo podvodných stránok a aplikácií, ktorých snahou je získanie vašich osobných informácií, či údajov z vášho počítača. Ako ale bežný človek zistí, či sa do jeho zariadenia pokúša niekto nabúrať, poprípade že v ňom má vírus, či iný typ malvéru? Podľa rád uvedených nižšie to zistíte behom niekoľkých minút.

Skontrolujte váš antivírus

Väčšina moderných zariadení je dodávaná s určitým typom antivíru, ktorý má na starosti udržiavať bezpečnosť vášho zariadenia. Ak antivírus používate, no z neznámych príčin je vypnutý, určite sa majte na pozore. Práve vypnutý antivírus je častý znak toho, že bolo vaše zariadenie napadnuté hackerom, či závažne škodlivým softvérom. Väčšina antivírusových programov totižto využíva hneď niekoľko bezpečnostných protokolov, ktoré zabraňujú náhodnému vypnutiu programu používateľom. Pochopiteľne, dobrí útočníci ale vedia ako na to a môžu to bezproblémovo urobiť poza váš chrbát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V počítači sa začínajú objavovať neznáme aplikácie

Náhodné objavovanie, či automatické otváranie neznámych aplikácií je ďalším, pomerne častým znakom toho, že bolo vaše zariadenie napadnuté malvérom. Pozor si treba dávať aj na upozornenia o vírusoch, ktoré ste doposiaľ nikdy nevideli. Nainštalovanie „fakeového“ antivírusu a následné zobrazovanie upozornení na vírusy je bežnou metódou, ako donútiť napadnutého používateľa ku stiahnutiu ďalších škodlivých softvérov.

Zmenený vyhľadávač v internetovom prehliadači + nové záložky

Ďalej si treba dávať pozor na nechcené zmeny v internetovom prehliadači, o ktorých viete, že ste ich nespravili zámerne. Reč je o zmenenom vyhľadávači, poprípade o nových záložkách, ktoré sa vo vašom prehliadači objavili. Bežne stačí, že človek klikne na pár pofidérnych stránok, ktoré si poza bezpečnostnú ochranu nastavia prehliadač tak, aby vás otravoval stále viac a viac, či už ďalšími stránkami, alebo následným stiahnutím ďalšieho škodlivého softvéru.

Nefunguje vám heslo

Všetci zabúdame na heslá, ktoré sme dlho nepoužívali. Ak si ste svojim heslom naozaj istí, no prihlásenie do vášho účtu zlyháva, určite treba zakročiť. Ak sa do takejto situácie dostanete, ihneď požiadajte o zresetovanie hesla. Bohužiaľ, ak útočník získal prístup napríklad ku vašej emailovej schránke, vaše šance na záchranu daného účtu sú minimálne, teda v prípade, ak nevyužívate systém dvoj, či viacfaktorovej autentifikácie.

Zvyšujúci sa počet priateľov na sociálnych sieťach

Zvýšil sa v poslednej dobe počet vašich priateľov na sociálnych sieťach aj napriek tomu, že ste žiadne nové priateľstvá nevyhľadávali a neprijímali? Ak áno, zrejme ste sa stali obeťou útoku, ktorý vás zrejme využíva na hromadné rozposielanie škodlivých správ ďalším používateľom. Podobná situácia môže nastať aj v prípade lajknutých stránok na sociálnych sieťach. Stačí, že ste sa na podvodnom webe prihlásili pomocou svojho Facebook účtu a behom niekoľkých sekúnd sa na vašej nástenke môže objaviť obsah, ktorý ste doposiaľ nikdy nevideli.

Vaše zariadenie je príliš pomalé a neresponzívne

Pomalý počítač nie je v dnešnej dobe nič výnimočné, no občasne sa nad týmto feneménom treba zamyslieť aj do väčšej hĺbky, teda najmä v prípade, ak sa takýmito problémami za bežných podmienok nestretávate. V takom prípade treba určite odpojiť zariadenie od internetu a okamžite spustiť kontrolu počítača. Netradične spomalený počítač je častým indikátorom toho, že sa niekto snaží ovládať vaše zariadenie poza váš chrbát, poprípade využíva váš počítať na vzdialené ťaženie kryptomien.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre