Toto sú dôvody, prečo nie je objekt Oumuamua mimozemskou sondou

Nová štúdia sa zameriava na prakticosť cesty k iným hviezdam.

Oumuamua
Objekt Oumuamua, zachytený teleskopom. Zdroj: NASA

V roku 2017 astronómovia objavili objekt Oumuamua, ktorý bol prvým objektom, prichádzajúcim ku nám z inej slnečnej sústavy. Objav vyvolal rozruch vo vedeckej komunite a objavilo sa aj zopár zvláštnych teórií, píše portál Universe Today.

Príkladom je štúdia profesora z Harvardu, Avi Loeba, ktorý tvrdil, že Oumuamua nie je bežnou skalou, ale mimozemskou sondou. Svoje tvrdenia zakladal na zvláštnych faktoch, ktoré sa okolo objektu točili. V prvom rade mal Oumuamua zvláštny podlhovastý tvar a keď letel preč z našej sústavy, došlo k nevysvetlenému zrýchleniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na túto teóriu sa pozrel astrofyzik Ben Zuckerman, ktorý ju vo svojej novej štúdii spochybňuje. Jeho práca sa objavila v denníku American Astronomical Society a pýta sa dôležitú otázku: „Prečo by chcela mimozemská civilizácia vyslať sondu našim smerom?“ Odpoveď prichádza z citácie teoretického fyzika Freemana Dysona, ktorý povedal, že problém cestovania ku hviezdam nie je problém fyziky, ale motivácie.

Nepraktická misia

Zásadná otázka v tomto prípade nie je, či by bola mimozemská civilizácia schopná urobiť z objektu Oumuamua mimozemskú sondu, ale prečo by to chcela urobiť. Viac informácií ponúka štúdia Jonathona Katza, z McDonnell Center for the Space Sciences. Vo svojej práci uvádza, že ak by mimozemská civilizácia naozaj vyslala objekt Oumuamua do vesmíru, trvalo by mu okolo 400-tisíc rokov, kým by sa ku nám dostal. Autor bral ako príklad každú hviezdu hlavnej postupnosti, ktorá sa nachádza v okruhu 32.6-svetelných rokov.

Katz vidí problém v tom, že kým by mimozemská civilizácia čakala na túto sondu, za ten čas by určite vymyslela oveľa lepšie teleskopy, ktoré by umožnili pozorovať našu sústavu priamo. Tým pádom by sonda mohla byť zastaralá ešte skorej, než by sa dostala do cieľa. Podobnému problému čelia vedci aj v prípade generačnej lode, ktorá by mohla dostať ľudí k iným hviezdam. Ak by sa takáto misia podnikla príliš skoro, existuje vysoká pravdepodobnosť, že by ju predbehli novšie rakety ešte skôr, než by k hviezde dorazila. Pri plánovaní vesmírnych misii treba preto rátať aj s takuto možnosťou.

Ak sa ale vrátime k Zuckermanovi, jeho štúdia jednoducho tvrdí, že vyslať sondu ku vzdialenej sústave nemusí byť výhodné. Podobné misie si vyžadujú obrovské množstvo energie a zdrojov. Zároveň treba brať do úvahy to, že čím ďalej sa sonda nachádza, tým dlhšie trvá, kým sa ku nej dostane informácia, alebo kým informáciu pošle späť domov. Jednoduchším riešením je použiť vesmírne teleskopy, vďaka ktorým získame všetky informácie, ktoré potrebujeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre