Spravodajstvo

Toto sa deje vo vnútri batérii smartfónu, ak ju vystavíte vysokým teplotám alebo keď telefón dlhšie nepoužívate

Všetko je to o chemických reakciách, ktoré prebiehajú vo vnútri batérii smartfónu.

Keď príde reč na prehrievanie batérií našich telefónov, tak sa najčastejšie spomínajú dôvodu, ktoré spôsobujú prehrievanie. Rovnako sa hovorí aj o tom, že to spôsobuje degradáciu batérie a zároveň, že vysoké teploty zle vplývajú i na ďalšie komponenty v našich zariadeniach. Málokedy sa však rozoberá, prečo prehrievanie škodí. Poďme sa na to teraz spolu pozrieť, aké dôsledky so sebou prináša prehrievanie batérie a zariadenia ako takého.

Dnešné smartfóny využívajú najmä lítium-iónové batérie a jednou z ich nevýhod je, že plynúcim časom sa stávajú menej účinnými. Je to dôsledok základnej chémie batérie, ktorá vedie k nevyhnutným chemickým reakciám, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie počas prevádzky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo dochádza k degradácii batérií, ktoré sú nepoužívané?

Tento typ batérii dokonca degraduje aj v prípade, ak je telefón dlhšiu dobu nečinný, napríklad odložený v zásuvke. Len pre zaujímavosť, pri 100% nabití alebo 4,2V tieto batérie stratia približne 10% svojej kapacity za rok, ak sú nepoužívané. Vo všeobecnosti sa preto odporúča skladovať batérie smartfónov na úrovni nabitia okolo 50%, kedy dochádza k menšej degradácii batérie. Z dlhodobého hľadiska však ani toto nie je riešenie. Otázkou však zostáva, prečo degraduje nepoužívaná batéria? Všetko je to o napätí batérie. Ak je napätie príliš nízke – dôjde k nežiaducim chemickým reakciám a batéria sa znehodnotí. To je mimochodom i dôvod, prečo by sme nemali batérie našich smartfónov vybíjať na 0% aj počas ich aktívne používania.

Vysoké teploty rovnako neprispievajú k lepšej životnosti batérie

V súvislosti s batériou problémom je i jej vystavenie vysokým teplotám. Vysoké teploty môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie batérie. Keď je batéria vystavená nadmerným teplotám, urýchľuje to proces starnutia, čo spôsobuje rýchlejšie vybitie telefónu. To však nie je jediný problém, ktorý spôsobujú vysoké teploty. Rovnako treba spomenúť aj to, že v prípade častého prehrievania môže dôjsť i k poškodeniu čipov v telefóne a to aj napriek tomu, že čipy v telefóne znesú relatívne vysoké teploty. Extrémne teplo môže tiež poškodiť lepidlá, ktoré držia váš telefón pohromade.

Mimochodom, podobne negatívne vplýva na zariadenie i opačný stav, vystavenie telefónu extrémne nízkym teplotám. Ak sú príliš horúce alebo studené, prejavia sa správaním, ktoré nie je v súlade s ich bežnými špecifikáciami. Nejde o chybu výrobcu, ale o dôsledok používania batérie v prostredí, ktoré nevyhovuje jej špecifikácii.

Otázkou však stále zostáva, prečo prehratie zariadenia urýchľuje degradáciu batérie. Vo všeobecnosti platí, a to bez ohľadu na typ batérie, že chemické reakcie sú riadené napätím alebo teplotou, takže čím je batéria teplejšia, tým rýchlejšie dôjde k chemickej reakcii. Dôvodom je skutočnosť, že elektrolyt, ktorý sa nachádza medzi elektródami, sa pri zvýšených teplotách rozpadá rýchlejšie. Výsledkom toho je, že hoci zvýšená teplota môže poskytnúť krátkodobo vyšší výkon, tak rýchlosť nežiaducej chemickej reakcie sa zvýši, čo vedie k strate životnosti batérie.

Rovnako treba uviesť, že dôsledkom nadmerné tepla je častokrát aj rýchlejšie odparovanie tekutín z batérii, čo spôsobuje vnútorné poškodenie štruktúry batérie v dôsledku ktorého takisto dochádza k degradácii batérie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close