SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Toto nepremeškajte! Najkrajšie kozmické úkazy, ktoré sa udejú do desiatich rokov!

Kozmické úkazy sú nádherné, no väčšinou sa odohrávajú len raz za niekoľko stoviek rokov. Nepremeškajte tieto.

Vesmír je plný dychberúcich udalostí, ktoré môžete pozorovať aj vy. Na niektoré z nich budete potrebovať vybavenie, no na iné vám stačí pár očí a dátum, poznačený v kalendári.

YouTube kanál Ridddle pripravil zoznam vesmírnych úkazov, ktoré budeme mať šancu pozorovať do konca tohto desaťročia. O aké úkazy ide?

Zrod novej hviezdy – 2022

Už o rok budeme môcť na nočnej oblohe pozorovať zvláštny, nový objekt. Ten sa objaví neďaleko súhvezdia labuť a pôjde o najjasnejší objekt na nočnej oblohe. V skutočnosti to bude hviezda, ktorá sa práve rodí.

Zatmenie Slnka – 2027

V roku 2027 dôjde k úplnému zatmeniu Slnka, ktoré bude trvať neuveriteľných 6 minút a 28 sekúnd. Na to, aby ste mohli pozorovať zatmenie Slnka potrebujete buď špeciálne vybavenie, alebo vám stačí krabica, alobal a ihla.

Do krabice vyrežte na jednej strane dve diery na oči a jednu prekryte fóliou. Do stredu fólie pichnite ihlu. Následne krabicu zakryte tak, aby do nej nešlo svetlo z iných strán a pozrite sa do kukátka. Takýmto spôsobom môžete pozorovať zatmenie slnka.

Supermesiac – 2023

Keď sa náš mesiac dostane do bodu, kedy je najbližšie pri Zemi a zároveň je v tom čase spln, nastáva jav, ktorý nazývame Supermesiac. Čo to pre nás znamená? V tomto období sa mesiac na oblohe javí o čosi väčší, ako v bežných dňoch. Už o dva roky budeme môcť pozorovať tento úžasný astronomický jav.

Venuša, ktorá schová Jupiter – 2065

V roku 2065 sa tieto dve planéty dostanú do zvláštnej pozície. Venuša sa bude nachádzať pred plynným obrom a hoci je Jupiter v realite oveľa väčší, kvôli vzdialenosti sa bude zdať, akoby sa schoval za malú „dvojičku Zeme“.

My budeme môcť tento jav pozorovať z pohodlia našej planéty. Jupiter a Venuša sa spoja na nočnej oblohe, vyzerajúc ako jedna veľká a jasná hviezda.

Prelet asteroidu Apophis – 2029

Obávaný asteroid preletí popri Zemi v roku 2029. Dlho sa nevedelo, či je asteroid Apophis hrozbou pre našu planétu, alebo nie. Existovalo riziko, že asteroid, s veľkosťou Empire State Building sa s našou planétou zrazí a napácha veľké škody.

Dnes už Apophis nepredstavuje žiadnu hrozbu. Astronómovia tento kozmický objekt starostlivo sledovali a dnes už nie sú žiadne pochybnosti o jeho dráhe. Apophis ale stále preletí popri Zemi pekelne blízko. Tento objekt bude viditeľný voľným okom. Apophis by mal popri našej Zemi letieť bližšie, než sa nachádzajú satelity na geosynchrónnej obežnej dráhe.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close