SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Toto je prvý smartfón na svete, ktorý predbehol svoju dobu o takmer dve dekády

Prvý smartfón na svete nepredstavili spoločnosti ako Microsoft, Nokia, Apple či Samsung. Ale IBM. Toto je prvý chytrý telefón Simon na svete.

S  pojmom smartfón sme sa mohli poprvýkrát stretnúť pred 24 rokmi a vo zvýšenej miere sa začal používať približne na prelome tisícročia v spojitosti s operačným systémom Symbian, ktorý dlhé roky lemoval telefóny od ex-fínskej Nokie.

Paradoxom však je, že hoci poprvýrkát sme sa s  pojmom smartfón stretli v roku 1995, tak telefón s chytrými funkciami bol predstavený o 3 roky skôr. Nebol pritom predstavený dnešnými lídarmi na trhu, ako sú napríklad Samsung, Apple, Microsoft, Nokia a podobne, ale spoločnosťou IBM.

Simon od IBM predbehol svoju dobu

Simon nebolo meno zakladateľa spoločnosti IBM, ale prvého smartfónu na svete. Jednalo sa o „klasický telefón“ kombinujúci funkcie z PDA zariadenia  (pozn. redakcie: skratka PDA znamená Personal Digital Assistant. Používala sa na označenie malého osobného prenosného počítača).

Prvy smartfon na svete Simon_2
Zdroj: Youtube (TekGadg)

Simon bol vybavený čierno-bielym 4,5“ LCD displejom a  stylusom, ktorý v  posledných rokoch najviac spopularizovala spoločnosť Samsung prostredníctvom produktovej línie zariadení Galaxy Note. Telefón však hoci nemal oficiálne prívlastok „smart“, teda chytrý, ale dokázal robiť viacero činnosti ako dnešné smartfóny. Okrem volania či posielania správ bolo možné prostredníctvom neho posielať e-maily, pracovať so súbormi, zaznačovať  si poznámky, inštalovať aplikácie tretích strán, či dokonca posielať faxy.

Prvy smartfon na svete Simon_3
Zdroj: Youtube (TekGadg)

Čo sa týka aplikácií, tak tých nebolo samozrejme tak veľa ako ich je dnes, dôkazom toho je aj dobová tlačová správa spoločnosti Cellular Corp, ktorá v  roku 1995 informovala verejnosť, že vyvinula software Dispatchlt, ktorý mohol byť nainštalovaný na zariadení Simon.

„Software Dispatchlt bežiaci na Simonovi umožňuje spoločnostiam pôsobiacim v terénnych službách efektívnejšie riadiť svoje podnikanie využitím obojsmerných bezdrôtových hlasových a dátových funkcií. Softvér DispatchIt umožňuje zadanie pracovných príkazov do počítača so systémom Windows, ktorý tieto správy bezdrôtovo prenáša Simonovi cez celulárnu sieť, kde na požiadanie bude pôsobiť terénny servisný technik. Obrazovky DispatchIt umožňujú používateľom: pristupovať k pracovným objednávkam a informáciám o problémoch, prezerať historické údaje, zavolať zákazníkovi cez mobilnú sieť, zadať poznámky k oprave a potom tieto informácie preniesť späť do hostiteľského počítača.“, písalo sa v dobovej tlačovej správe.

Podľa dostupných informácií spoločnosť IBM celkovo predala približne 50 000 kusov tohto zariadenia. Nejednalo sa pritom o  lacný špás, prvý chytrý mobilný telefón totiž stál 899$.

Článok bol inšpirovaný portálom Businessinsider.com.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close