TECHNOLÓGIE

Toto je prelomový objav! Na Marse našli vodu a nejedná sa o žiaden „roztopený ľad“

Je to oficiálne, na červenej planéte Mars, ktorá má „najbližšie“ k Zemi sa našla voda.

Za tento objav vďačíme profesorovi z University of Bologna, ktorý našiel na Marse vodu. Konkrétne v oblasti, ktorá sa volá Planum Australe. Nejedná sa síce o veľkú vodnú plošinu podobnú moru, ale aj napriek tomu je to významný nález. Reč je o vodnej plošine, ktorej veľkosť je zhruba 20 kilometrov x 1,5 kilometra.

Na Marse je voda

Výskum vedený Roberto Orosei bol publikovaný počas včerajšieho dňa v odbornom časopise Science. Tím vedený profesorom z bolonskej univerzity skúmal planétu špeciálnym prístrojom, ktorý sa nachádzal stovky kilometrov nad povrchom Marsu. Nástroj posielal elektromagnetické radarové vlny smerom do stredu planéty, ktoré sa spätne odrážali k nástroju. Následne tieto o odrazené vlny analyzovali a zistili, že pod povrchom Marsu je voda.

Zber dát prebiehal v období rokov 2012 až 2015, na základe ktorých sa im podarilo zistiť,  že časť profilu planéty je podobná jazerám s tekutou vodou, ktoré nájdeme pod „ľadovými“ listami na Zemi.

Význam tohto nálezu je obrovský

Hoci vedci už dlhšie vedeli, že na planéte Mars je voda tak doteraz sa nikomu nepodarilo skutočne odhaliť kde sa nachádza. Tento objav je dôležitý z viacerých aspektov. Jedným z nich je aj pochopenie toho čo túto planétu v minulosti postihlo, ale aj súčasnosť. A nehovor viac o tom, že ložiská vody by mohli zohrať významnú úlohu v prípade kolonizácie Marsu.

Zdroj: Futurism, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close