TECHNOLÓGIE

Toto je nový vlajkový procesor Exynos 9820 od Samsungu. Umožniť má natáčanie 8K videí na smartfónoch

Spoločnosť Samsung len pred niekoľkými hodinami oficiálne predstavila nový vlajkový procesor s označením Exynos 9820, ktorý bude podľa všetkého srdcom budúcoročných vlajkových lodí od juhokórejského výrobcu. Nová generácia procesoru Exynos prešla výrazným technologickým pokrokom, čo určite odzrkadľujú jeho nové schopnosti.

AI na prvom mieste

Nový Exynos 9820 ide v šľapajách tohtoročných procesorov od spoločností Huawei a Apple – jeho najväčšou prednosťou má byť totižto nová NPU (Neural Processing Unit), ktorá má na starosti všetky úlohy spojené s umelou inteligenciou. Narozdiel od jeho konkurentov, je ale nový Exynos od Samsungu vyrobený pomocou 8nm výrobného procesu, zatiaľ čo konkurencia využíva 7nm výrobný proces. Na novinke od Samsungu ale túto „nevýhodu“ nijako nepocítite, keďže svojim výkonom a schopnosťami svojich konkurentov výrazne predbehla.

Rýchlejší až o 20 percent

Nový výrobný proces a až 8 jadier posúva nový Exynos na úplne iný výkonnostný level, ako tomu bolo v prípade jeho predchodcu. Oproti staršiemu Exynosu je nová 9820 rýchlejšia až o 20 percent pri riešení úloh na jednom jadre a až o 15 percent rýchlejšia v prípade využitia viacerých jadier. Pri porovnaní AI je nová generácia Exynosu rýchlejšia až 7 násobne, čo určite pocíti aj bežný používateľ.

Rýchlejšie internetové pripojenie a ešte lepšie video

Exynos 9820 prichádza aj s ďalšími vylepšeniami, ktoré treba určite spomenúť. Ako prvý spomenieme nový LTE modem, ktorý by mal umožniť sťahovanie rýchlosťou až 2.0Gbps a nahrávanie na úrovni až 316Mbps. Ďalej treba spomenúť aj podporu nahrávania videa až v 8K rozlíšení na fantastických 30fps, ako aj nahrávanie 4K videa na neuveriteľných 150fps. Poslednou zaujímavosťou je aj podpora displejov s rozlíšením až 3840×2400 pixelov, poprípade 4096×2160 pixelov.

Uplatní niekde svoj potenciál?

Aj Vám sa zdajú vyššie spomenuté špecifikácie akosi „nevyužiteľné“ v praxi? Určite nie ste sami, no takýto postup je v prípade výrobcov procesorov celkom bežný. Bežné procesory väčšinou zvládnu oveľa viac, ako by človek očakával, no väčšina funkcií nie je nikdy využitá. Dobrým príkladom je aj nahrávanie 8K videa. Túto funkciu v smartfónoch určite niekedy uvidíme, no oplatí sa to vôbec? Prvý 8K televízor bol predstavený totižto len tento rok a je velice nepravdepodobné, že by sa stal do 2 rokov štandardnou výbavou domácnosti. Nahrávanie 8K videa na smartfón by tým pádom (minimálne budúci rok) nedávalo žiadny zmysel, no samozrejme, Samsung môže určite prekvapiť.

Zdroj: mashable.com, úvodný obrázok (Samsung)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close