SpravodajstvoVeda a výskum

Toto je náš odkaz: NASA zverejnila video, ktoré zachytáva pohyb plastov v našich oceánoch

Odpad, ktorý skončí v našich vodách sa následne zbiera v takzvaných vodných skládkach.

Výskumníci z NASA zverejnili znepokojivú simuláciu, ktorá ukazuje, ako ľudia znečisťujú našu planétu. Na nej môžeme vidieť drobné čiastočky plastov, ktoré sa posúvajú naprieč zemskými oceánmi.

Simulácia americkej vesmírnej agentúry ukazuje obrovskú koncentráciu mikroplastov na západnom pobreží Spojených štátov, V Thajskom zálive, ale aj v Juhočínskom mori, informuje portál Daily Mail. Plasty sa do zemských vôd dostávajú rôznymi spôsobmi. Môžu padnúť do rieky a následne nájsť cestu k moru, alebo oceánu, alebo ležia na pláži a počas prílivu sú pohltené vodou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne sa rozkladajú na menšie kúsky, ktoré označujeme ako mikroplasty. Ide o drobné čiastočky, ktoré si môžu živočíchy zameniť s jedlom. Ak sa toto stane, je to pre ne vo väčšine prípadov smrteľné.

Plasty, ktoré si našli cestu do oceánov sa po istom čase ocitnú v strede povodí, alebo uväznené v oceánskych prúdoch. Nanešťastie poznáme päť prúdových vírov, z ktorých sa doslova stali skládky odpadu. Najznámejšou z nich je The Great Pacific Garbage Patch, ktorá sa nachádza medzi Kaliforniou a Havajom. V týchto skládkach nájdete naozaj všetko, od smetí, cez rybárske náčinie a iné veci.

Podľa americkej NASA, za rok prejde riekami, až do oceánov približne 8 miliónov ton plastov. Ide o znepokojivú štatistiku, ktorá viedla vedcov k vytvoreniu tejto simulácie. Podieľali sa na nej aj vedci z University of Michigan a ich práca bola publikovaná v IEEE Xplore.

„Množstvo mikroplastov v oceánoch sa líši od lokality. Vieme ale, že severná časť Atlantického oceánu má znepokojivo vysokú koncentráciu mikroplastov,“ píše sa v štúdii.

Nový spôsob monitorovania vesmíru

Vedci pracujú na novom spôsobe odhaľovania a fotografovania mikroplastov, priamo z vesmíru. Simulácia, ktorá je výsledkom tejto vedeckej práce, zachytáva koncentráciu mikroplastov v oceánoch od roku 2017 do roku 2018.

Vo videu si môžete všimnúť, že koncentrácia mikroplastov sa menila na základe ročného obdobia. Počas letných mesiacov sa ukazuje byť vyššia, zatiaľ čo v zime klesá. Za to môžu s najväčšou pravdepodobnosťou nižšie teploty a vertikálne miešanie. To vzniká vtedy, keď sú teplotné rozdiely medzi jednotlivými vrstvami kvapaliny.

Aby dokázali vedci zistiť množstvo plastu vo „vodných skládkach“, väčšinou pripevnia sieť na loď. Táto metóda je ale neefektívna a nedáva vedcom predstavu o tom, ako sa koncentrácia plastov postupom času mení.

Vedci z University of Michigan preto pracujú na novej metóde, ktorá by dokázala monitorovať mikroplasty po celom svete. Táto metóda funguje na základe rádiových signálov, ktoré sa odrážajú od morskej hladiny. Na základe toho môžu vedci merať drsnosť oceánskej hladiny. Ak sa vo vodách nachádzajú mikroplasty, vlny sú utláčané a hladina oceánu je menej drsná, než by bola za normálnych okolností.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close