SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Toto je 8 technologických trendov na najbližšie roky, ktoré neminú nikoho z nás

Toto je 8 technologických trendov meniacich náš svet, ktorých pravdepodobne ste súčasťou už aj Vy, a ak nie, tak čoskoro budete.

Technológie sa vyvíjajú tak rýchlo, že už je takmer nemožné vôbec predpovedať jej vývoj. Čo to znamená pre nás? Znamaná to, že je potrebné sledovať najnovšie trendy do budúcnosti, aby sme vedeli čo sa naučiť a v čom zlepšiť. Toto je 8 najväčších technologických trendov, ktoré nás neminú. Téme sa venoval portál simplylearn.com.

1. Umelá inteligencia (AI)

AI vzbudilo právom mnoho pozornosti v posledných rokoch. Mení naše životy výrazne bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali.

Robotizacia
Zdroj: Pixabay.com (Gerat), úprava: Vosveteit.sk

AI je súčasťou automatizácie výroby. Ide o kontroverznú tému nakoľko experti odhadujú, že dojde kvôli nej k zrušeniu 73 miliónov pracovných miest do roku 2030. Lenže AI takisto aj vytvorí množstvo nových miest hlavne v oblasti vývoja, programovania, testovania, podpory a údržby. Čoskoro môžeme očakávať veľký dopyt po kvalifikovaných profesionáloch.

2. Strojové učenie

Umožňuje sa naučiť počítačom niečo, na čo ani neboli naprogramované. Trh s týmto odvetvím má vzrásť na 9 miliárd dolárov do roku 2022. AI aplikácie sú využívané v oblasti analýz dát, ich získavaní a rozpoznávaní vzorov.

3. Robotická automatizácia

Potenciálne môže nahradiť až 9% svetovej pracovnej sily. Takisto ale ponúka množstvo pracovných ponúk. Urobí prácu oveľa efektívnejšou.

automatizacia robot robi stenu
Zdroj: Youtube (産総研広報)

4. Blockchain

Spája sa väčšinou s kryptomenami, v skutočnosti ale ponúka bezpečnosť v mnohých oblastiach. Ide o dáta, ktoré môžete pridať, ale nie zmeniť alebo odstrániť. Vytvárate tak reťaz dát. Hrajú zásadnú rolu v ochrane dát kryptomeny a osobných zdravotných údajov. Postupne začína pribúdať množstvo vývojárov v tejto oblasti.

heslo bezpecnost data-1590455_960_720
Zdroj: pixabay.com

5. Edge Computing

Cloud sa postupne stáva celosvetovo rozšírenou platformou. Stále viac firiem prechádza na tento systém. Cloud sa ale viac už nevyvíja. Edge Computing áno (pozn. redakcie: Edge computing je distribuovaná výpočtová paradigma, ktorá približuje výpočet a ukladanie údajov bližšie k miestu, kde je to potrebné). Edge odstraňuje niektoré chyby Cloudu. Napríklad umožňuje spracovanie časovo obmedzených dát na odľahlejších miestach s obmedzeným pripojením. Funguje tak ako menšie dátové centrum. S rastúcim trhom prichádza aj množstvo novej práce.

6. Virtuálna a rozšírená realita

Virtuálna realita sa sústreďuje viac na používateľa kým rozšírená na jeho prostredie. Doteraz boli súčasťou hier, postupne ich adaptuje napríklad americká armáda na tréning svojích jednotiek alebo záchranné služby. Rôzne startupy, Google, Samsung alebo Oculus hlásia nedostatok odborníkov v tejto oblasti. Potrebujete ale vedieť programovať, myslieť dopredu alebo ovládať skladanie hardvéru.

Virtualna realita ARCore
Zdroj: Vosveteit.sk

7. Kyberbezpečnosť

Stále vznikajú nové hrozby ohrozujúce náš online svet. Pokrok nastal v oblasti autentifikácie hardvéru, cloudu a strojového učenia. Pokiaľ ale budú existovať hackeri, tak vždy budú potrební aj odborníci na kyberbezpečnosť. Počet pracovných pozícií rastie trikrát rýchlejšie v porovnaní inými tech odvetviami.

8. Internet of Things (IoT)

Internet of Things je budúcnosť. Mnoho zariadení v súčasnosti funguje na WiFi pre vzájomné pripojenie a pripojenie k sieti. IoT umožňuje zariadeniam, autám, počítačom v celej domácnosti vzájomné prepojenie a výmenu dát cez internet. Počet takýchto zariadení má vzrásť z 8,4 miliárd na 30 miliárd budúci rok. Je potrebné množstvo odborníkov a vývojárov, ktorí rozbehnú túto oblasť IT.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close