NávodySpravodajstvoZaujímavosti

Toto je 5 bodov, ako si aspoň čiastočne ochrániť svoju digitálnu identitu a osobné údaje pred nástrahami internetu

Digitálny priestor si za posledné roky prešiel obrovskú cestu, v niektorých oblastiach pozitívnym, no v niektorých zase negatívnym smerom. Medzi pozitívne zmeny ale bezpochyby patrí GDPR, ktoré spravilo z Európy jeden z najbezpečnejších digitálnych priestorov čo sa ochrany osobných údajov týka. Aj napriek najnovším zmenám nie sme v „suchu“ a naše osobné údaje sa neustále dostávajú na množstvo stránok, do pofidérnych služieb, obchodov, alebo databáz. Ako si ale svoje osobné údaje ochrániť čo najlepšie? Nižšie si ukážeme zopár krokov, ktoré môžu ochranu vašej digitálnej identity posunúť na úplne iný level, vďaka čomu budete mať aj na internete aspoň „ako také súkromie“.

Prečítajte si pozorne používateľské podmienky

Používateľské podmienky sú odjakživa dlhočízne dokumenty, ktoré na vás vyskočia pri spúšťaní takmer akejkoľvek služby alebo aplikácie. Doteraz ich väčšina z nás vždy akceptovala, pretože sme jednoducho nemali na výber. GDPR ale možnosť výberu, chvalabohu, prinieslo a dnes už nemusíte zbesilo súhlasiť so všetkým, čo si vývojári danej služby vymysleli. Základné podmienky o ochrane osobných údajov zväčša nájdete zvýraznené a tak si dôkladne zvážte, o aké informácie sa chcete podeliť. Väčšina veľkých služieb ako Facebook, Instagram, alebo aplikácie od Google, ponúkajú viaceré možnosti konfigurácie, vďaka čomu sa môžete vyvarovať zdieľaniu vašej polohy alebo poskytovaniu informácií tretím stranám.

Vyvarujte sa bezplatným aplikáciám

Tento bod sa týka najmä nie moc overených aplikácií, ktoré ponúkajú aj pofidérne bezplatné verzie. Vývojári neponúkajú bezplatné verzie iba tak. Používanie takýchto verzií obmedzuje využívanie aplikácie, no vo väčšine prípadov nejde len o to. Vývojári v podmienkach často oboznamujú používateľov bezplatných verzií aj o tom, že aplikácia bude zbierať ich osobné informácie z aplikácie, ktoré bude následne predávať na marketingové účely. Takéto informácie sa následne dostávajú do obrovských databáz, odkiaľ na ne majú dosah marketingové spoločnosti, ktoré vďaka nim dokážu oveľa lepšie zamerať reklamu v online priestore.

Pouvažujte nad správcom hesiel

Použitie aplikácie na správu vašich hesiel je často kritizované, no z hľadiska expertov sa jedná o naozaj dobré riešenie. Samozrejme, medzi správcami hesiel nájdete množstvo služieb, ktoré sú bezplatné, čo sa zase odzrkadlí aj nad ich využiteľnosťou a bezpečnosťou. Ak naozaj zvažujete použitie správcu hesiel, určite zvoľte platenú, no zároveň overenú aplikáciu. Tieto aplikácie ponúkajú množstvo vynikajúcich funkcií, napríklad vytváranie unikátnych digitálnych hesiel, ktoré budú pre danú stránku fungovať iba raz.

Nové spôsoby autentifikácie

Pokročilé technológie zároveň priniesli aj úplne nové možnosti v rámci ochrany vašej digitálnej identity. Medzi ne určite patria najnovšie biometrické autentifikátory, či už odtlačky prstov, tvárová biometria, alebo skener očnej dúhovky. Medzi najviac používané metódy, odhliadnuc od biometrických autentifikátorov, je ale viacstupňovú autentifikácia, ktorá sa dostáva medzi takmer všetky najpoužívanejšie služby. Ak viacstupňovú autentifikáciu ešte nepoužívate, určite tak spravte čo najskôr. Zhoda vašej emailovej adresy, hesla, telefónneho čísla, poprípade iného spôsobu autentifikácie, znižuje šance hackerov na takmer úplné minimum.

Bezpečné platobné brány

Problém, ktorý sa neustále vynára pri prehliadaní pofidérnymi zahraničnými eshopmi. Ako takúto objednávku zaplatím bez toho, aby som sa nemusel obávať citlivých informácií o mojej platobnej karte? Medzi najpoužívanejšie platobné brány určite patrí služba PayPal, ktorá sa viaže na vašu emailovú adresu. Ak ale túto službu nepoužívate, poprípade ju daný eshop neponúka, neváhajte využiť služby jednorázovej platobnej karty, ktoré sa dajú vytvoriť vo väčšine mobilných internetbankingoch. Vytvorenie jednorázovej karty je otázkou pár sekúnd. Použitie karty je variabilné, či už sa dá nastaviť na jednu platbu, alebo na časový úsek. Vďaka jednorázovej karte sa jednoducho nemusíte báť toho, že vám niekto na druhý deň vybieli účet.

Zdroj: techradar.com / vlastný, úvodný obrázok (Pixabay.com)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy
Close
Close