Toto je 5 Android povolení, ktorých udelenie aplikáciám by sme mali zvážiť. Ktorým aplikáciám ste ich povolili?

Rôzne aplikácie potrebujú rôzne povolenia, no ich úmysly nemusia byť vždy pozitívne. Určite si preto skontrolujte týchto 5 povolení!

Android_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Rôzne aplikácie potrebujú rôzne povolenia. Niektoré  aplikácie však žiadajú také povolenia, ktoré  ani nepotrebujú, aby riadne fungovali. Mnohokrát to maskujú za zlepšenie pôžitku počas používania aplikácie, no napríklad údaj o polohe nemusíme zdieľať s úplne každou aplikáciou. Aj keď je dosť možné, že to vie aj bez povolenia.

Preto každý vývojár musí do svojej aplikácie zabudovať možnosť výberu. Výzva na potvrdenie povolenia sa musí ukázať pre každé povolenie zvlášť, nedajú sa odkliknúť všetky naraz, ako tomu bolo kedysi. Je to tak hlavne preto, aby sme o tom mali väčší prehľad, no často to preklikáme veľmi rýchlo, len aby sme danú aplikáciu mohli používať čím skôr.  Rovnako treba povedať, že každé povolenie má i podkategóriu menších povolení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré aplikácie ale nemusia mať úplne čisté úmysly. Získavanie dát o užívateľovi je v dnešnej dobe veľmi hodnotné a aplikácie sa ich snažia získavať ako sa to len dá, najmä kvôli reklamným inzerentom. Preto vám prinášame zoznam piatich povolení, na ktoré by ste sa mali lepšie pozrieť a zistiť, či ich všetky tieto aplikácie skutočne potrebujú.

Mikrofón

Stalo sa vám niekedy, že ste sa s kamošom bavili o nejakej téme a náhodou o pár hodín neskôr ste na to videli reklamu? Náhoda to veru nie je. Rôzne aplikácie zbierajú údaje práve z mikrofónu, aby mohli lepšie zacieliť reklamu a čo je lepšie zacielenie než vec, o ktorej ste sa aktívne rozprávali. Je jasné, že aplikácie ako Telefón potrebujú funkciu mikrofónu, no potrebuje ju aj nejaká obyčajná hra, či kalkulačka?

Fotoaparát

Myslíme, že pri tomto bode netreba veľmi vysvetľovať, prečo to môže byť nebezpečné. Aj keď mnohé aplikácie využívajú fotoaparát pre skenovanie kódov alebo pre video hovor, teoreticky je možné aj odfotenie čohokoľvek a kedykoľvek.

Plne si to uvedomujú aj vývojári Androidu a iOS. Pri notebookoch máte často indikátor používania kamery. Podobne to je aj od Androidu 12, keď systém ukáže, kedy sa využíva kamera alebo mikrofón. Mimochodom, mnohé aplikácie tretích strán túto funkciu už dnes ponúkajú. Jednou z nich je napríklad Access Dots. Taktiež už dlhšiu dobu Android ponúka potvrdenie povolenia len počas využívania aplikácie. Keď aplikáciu nepoužívate, nemá prístup k danému povoleniu a teda ani k využívaniu kamery. Samozrejme, ak ste nepovili aplikácii prístup k danému povoleniu vždy. Ako takéto upozornenie vyzerá, sa môžete na snímke obrazovky nižšie.

pridanie povolenia sledovania polohy Android_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Poloha

Poloha je samozrejme potrebná v navigačných aplikáciách, no je potrebné jej povolenie pri rôznych hrách? Mnoho aplikácií tým sleduje miesta, ktoré navštevujete a podľa toho upravuje reklamy, ktoré sa vám zobrazujú. Preto nad povolením polohy a to najmä pre aplikácie, ktoré ju zjavne nepotrebujú, určite pouvažujte.

Poloha GPS google mapy
Zdroj: unsplash.com (henry perks)

Kontakty

Niektoré aplikácie potrebujú toto povolenie práve na ľahšie kontaktovanie a nájdenie vašich priateľov a známych. No taktiež a nájdu aplikácie, ktorých zámer je úplne iný. Váš zoznam kontaktov využijú na rôzne spamy alebo taktiež aj na reklamy, pretože algoritmus predpokladá záujmy podobné tým vaším.

SMS

Posledným povolením je povolenie SMS. Nejde len o čítanie týchto správ, ale aj o ich zasielanie. Môžu kontaktovať vašich známych pod vašim menom a zasielať podvodné správy alebo linky. Ide o nebezpečné povolenie najmä v kombinácii s povolením prístupu k upozorneniam.

Ďalším faktorom je určite aj možnosť dvojfázového overovania, ktorú má väčšina z nás zapnutú práve na SMS. Ak by sa aplikácia dostala aj k údajom o vašej karte, má v rukáve eso, s ktorým vie zneužiť vaše peniaze. Na podobnom princípe funguje aj vírus BRATA, o ktorom sme nedávno písali.

SMS Spravy_aplikacia Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme existujú aj iné povolenia, ktoré vedia narobiť problémy. Určite teda vo svojom smartfóne prejdite do nastavení, kde nájdete sekciu Ochrana súkromia.

povolenia aplikacii_nastavenia androidu
Zdroj: Vosveteit.sk

Niektoré smartfóny, ako napríklad Xiaomi, rovno poukazujú na výber týchto najcitlivejších povolení. Určite preto otvorte Správcu povolení a prejdite jednotlivé druhy povolení a ak sa vyslovene nestotožňujete s daným povolením, jednoducho ho zrušte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre