Spravodajstvo

Toto je 12 faktov o telefónoch, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili

Prečítajte si 12 faktov o telefónoch, ktoré ste s veľkou pravdepodobnosťou doteraz nepoznali. PS: ktorý z nich Vás zaujal najviac?

Niektorí ľudia veria, že smartfóny su prvým krokom k integrácii technológie do nášho tela. Poskytujú nám vedomosti, pamäť a dokonca aj zrak. Robia nás inteligentnejšími, teda aspoň do chvíle kým ich máme v ruke.  Sme si istí, že hoci telefóny využívate každý deň, tak aj napriek nepoznáte o nich  mnoho faktov. Nižšie sme si pre Vás pripravili 12 faktov, ktoré ste o telefónoch s vysokou pravdepodobnosťou nevedeli.

12 faktov o telefónoch, ktoré pravdepodobne nepoznáte

Prvý telefonát z mobilného telefónu sa uskutočnil 3. apríla 1973

Uskutočnil ho Martin Cooper, inžinier zo spoločnosti Motorola v uliciach New Yorku. Zaujímavosťou je, že zavolal Joelovi Engelovi, inžinierovi z konkurenčnej spoločnosti AT&T pred konferenciou, kde oznámil správy ohľadom svojho prvého mobilného telefonátu. Jeho prvá veta bola:  „Vieš odkiaľ ti volám?“.

Prvý smartfón pochádza z roku 1995

Za prvým smartfónom  stojí spoločnosť IBM, ktorá vytvorila telefón Simon. Bol predstavený v roku 1995 a priniesol na tú dobu revolučné technológie. Odhliadnuc od bežných “funkcií”, ako je napríklad volanie a SMS, tak umožňoval inštaláciu aplikácií tretích strán, posielanie faxov a tiež disponoval aj dotykovým displejom.

Prvy smartfon na svete Simon_2
Zdroj: Youtube (TekGadg)

Doteraz najlepšie predávaným telefónom všetkých čias je Nokia 1100

Do dnešného dňa sa predalo 250 miliónov kusov tohto zariadenia, ktoré je považované za jedno z najodolnejších mobilov, aký kedy bol vôbec vyrobený. To by možno vysvetľovalo jeho úspech.

Nokia 1110
Zdroj: Wikipedia.org

Hodiny a budíky čoskoro zmiznú

Budete si ich ešte pamätať? Postupne začínajú miznúť tieto zariadenia z naších zapästi a stolíkov. Štatistiky hovoria, že 60% používateľov prestalo používať tieto zariadenia a nahradilo ich smartfónmi, ktoré ich obsahujú. Možno však už čoskoro príde doba, kedy smartfóny nahradia iné zariadenia. Čo si o tom myslíte? Dobrým príkladomu môžu byť napríklad chytré hodinky so vstavaným telefónom. PS: podobné zariadeniae sme testovali len nedávno – EVOLVEO SportWatch M1S.

evolveo sportwatch m1s menu 2_opt
Zdroj: vlastný

Závislosť na mobilných telefónoch sa nazýva nomofóbia

Trpí ňou viac ako 200 miliónov ľudí po celom svete. Ide o strach z opustenia domu bez svojho telefónu. Okrem toho existuje aj pocit („ringxiety„), že Vám stále zvoní telefón aj v momente, kedy nie a  „phubbing„, ktorý opisuje správanie človeka, ktorý nevníma okolo seba nič iné pri používaní svojho telefónu. Nie ste to náhodou teraz aj Vy? Ak Vás o tejto téme zaujíma viac informácií a faktov, tak nedávno sme Vám prinieslo článok, v ktorom sme sa venovali  faktom a štatistikám. Nájdete ho na odkaze nžišie.

Závislosť na smartfóne: Fakty a štatistiky

Svoj mobil priemerne skontrolujeme okolo 150-krát za deň

Vychádza to na každých 6 minút, aj keď niektorí častejšie. Nedržíte ho teraz náhodou aj Vy? Odporúčame dokončiť tento článok a dať si od neho pauzu. Ako ste na tom Vy, spadáte do tohto priemeru alebo nie? Ak Vás to zaujíma, tak vyskúšajte aplikáciu neZávislosť, ktorú nájdete v článku nižšie.

Ste závislý na smartfóne? S touto aplikáciou zistíte koľko času strávite v aplikáciách

Na svete je viac mobilných zariadení ako ľudí

Priemerne každý každý používateľ vlastní 1,5 telefónu, čo znamená, že mobilov je na svete viac ako 7,5 miliárd, zatiaľ čo ľudská populácia je 7,350 milardy.

smartfony (1)
Zdroj: flickr.com (Erwin Jonathan)

Najdrahší mobil na svete stál… 95,5 milióna dolárov!

Jeho názov je Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6. Vyrobený z 18 karátového zlata a s veľkým ružovým diamantom vzadu. „Našťastie“, existuje aj lacnejšia verzia tohto telefónu, ktorá stojí iba 48,5 miliónov.

Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6
Zdroj: thestatesman.com

Mobily majú na sebe viac baktérií ako toaletná misa

Podľa niektorých štúdií, množstvo baktérií na obrazovkách telefónov je 20 až 30-krát viac ako toaletnej mise. To je dobrý dôvod, prečo ho držať od úst, však?

bakteria bacteria-3658992_960_720
Zdroj: pixabay.com

Pojem Bluetooth pochádza od nórskeho kráľa

Harald Blatand, dánsky a nórsky kráľ v 10. storočí, sa nesprávne prekladá do angličtiny ako Harald Bluetooth. Bol známy svojou diplomaciou a rečnickými schopnosťami. Dokázal zjednotiť nórske, švédske a dánske kmene a zabezpečiť ich konvertovanie na kresťanstvo. Logo Bluetooth kombinuje runové písmo Hagall a Berkana, ktoré sú spojené s iniciálmi kráľa Haralda Bluetooth.

Vo Fínsku je hádaznie telefónom športom

Každoročné majstrovstvá sa konajú od roku 2000. Rekordom do dnešného dňa ostáva 97 metrov pre mužov a 40 metrov pre ženy. Ako prebieha takáto súťaž si môžete pozrieť nižšie. Zapojili by ste sa do nej aj Vy?

Vo vesmíre sa nachádza mobil

Je ním Google Nexus vypustený v roku 2013 výskumníkmi z Univerzity v Surrey (UK).  Bol  vypustený za účelom preskúmanie odolnosti komponentov vo vákuu a schopnosťou kontrolovať satelit vo vesmíre.

Poznáte ich viac? Napíšte nám o nich.


Via ehorus.com, Vosveteit.sk

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close