Toto hypersonické delo sľubuje, že dostrelí na obežnú dráhu Zeme

Spoločnosť Green Launch prichádza s ďalším alternatívnym konceptom pre dopravu satelitov do vesmíru.

Stanú sa kozmické rakety už čoskoro minulosťou?
Zdroj: YouTube (Green Launch)

Nedávno sa objavil ďalší zaujímavý koncept, ktorý pripomína to, že vesmírne rakety sú mimoriadne nákladné a zložité stroje, ktoré sú navyše zlé pre naše životné prostredie. Spoločnosť SpinLaunch nedávno predstavila koncept „hádzania“ rakiet do vesmíru a teraz spoločnosť Green Launch ponúka ďalší, ktorý je v podstate vesmírne delo, píše portál New Atlas.

Koncept SHARP (pozn. redakcie: Super High Altitude Research Project) už funguje približne 30 rokov a počas dlhého vývoja tím vedcov pracoval na vytvorení najväčšieho a najsilnejšieho „hypersonického dela“. V podstate ide o obrovskú hlaveň, ktorá je naplnená vodíkom, héliom a kyslíkom a vo vnútri sa nachádza projektil. Keď je delo odpálené, plyny rapídne expandujú a projektil sa vystrelí obrovskou rýchlosťou vpred.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvé testy plynového dela prebehli už v roku 1992 a v tej dobe približne 120 metrové delo prekonalo všetky rekordy. Projektil dosiahol po výstupe z hlavne rýchlosť Mach 9. Podľa odborníkov je jednoduchšie tento systém vyrobiť vo väčších mierkach, než napríklad systém SpinLaunch. Najväčšiu rýchlosť, akú projektil pri teste dosiahol bola rýchlosť 11.2 km/s. alebo aj Mach 32.7. Do budúcna ale chcú rýchlosť obmedziť len na 6 km/s. (pozn. redakcie: Mach 17.5) aby s predišlo opotrebovaniu hlavne.

Náhrada prvého stupňa rakety

V porovnaní so SpinLaunch systémom, centrifúgou, ktorá vyhodí satelity do vesmíru, aj v tomto prípade delo nahradí len prvý stupeň rakety. Satelit by musel byť vybavený menšou raketou, ktorá ho dostane na konečnú obežnú dráhu. Satelit však musí byť mimoriadne odolný, pretože počas výstrelu bude čeliť silám až 30-tisíc G. Vedci ale prišli na jednoduchý spôsob, ako odolnosť elektroniky otestovať. Pripevnili ju ku golfovej loptičke, ktorú následne odpálili.

„Golfová loptička je vystavená približne rovnakému preťaženiu. Zistili sme, že toto zrýchlenie nepredstavuje problém ani pri starších menej kvalitných produktoch. Predpokladáme, že malý a pevný satelit môže byť z nášho systému vystrelený bez najmenšieho problému,“ vyjadrila sa spoločnosť Green Launch.

Cena za jeden „výstrel“ by mala byť podľa spoločnosti minimálna, len desatina z toho, čo stojí bežná vesmírna raketa. Zároveň sa odstránia emisie, ktoré by raketa počas štartu vypustila do atmosféry.

Plynový kanón môže strieľať každých 60 až 90 minút. Podľa spoločnosti sa dostane cez atmosféru za približne minútu a satelit sa môže do dvoch hodín dostať na obežnú dráhu. V niektorých prípadoch by ale štart mohol prebiehať oveľa rýchlejšie.

„Váš satelit môže byť na orbite do desiatich minút,“ vyjadrila sa spoločnosť.

Pred minulými Vianocami tím zostrojil približne 16-metrové delo, ktoré otestovali vo vertikálnom teste. Projektil dosiahol rýchlosť vyššiu ako Mach 3 a dostal sa do stratosféry. Tento rok vedci plánujú test zopakovať, no chcú prekonať kármánovu hranicu 100 km. Za touto hranicou sa podľa dohody začína vesmír.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre