SpravodajstvoVeda a výskum

Toto 6-kolesové vozidlo od japonskej automobilky Toyota by malo brázdiť po povrchu Mesiaca už v roku 2029

Japonská agentúra pre vesmírny výskum (JAXA) oficiálne predstavila koncept spolupráce s japonským automobilovým gigantom Toyota. Hlavným cieľom oboch partnerov je vybudovanie šesťkolesového vozidla s vlastným elektrickým pohonom, ktorého úlohou by bolo preskúmavanie Mesiaca spoločne s ľudskou posádkou. Japonci dúfajú, že toto vozidlo sa na povrchu Mesiaca ocitne už v roku 2029.

Vozidlo pre posádku je kľúčové

Nové vesmírne vozidlo by malo zaistiť rýchlejšie, no hlavne bezpečnejšie preskúmavanie Mesiaca ľudskou posádkou. Drsné teplotné podmienky a tony žiarenia sú obrovským problémom pri dlhodobom prieskume a práve takéto vozidlo by mohlo astronautom ponúknuť bezpečné útočisko.

Špeciálny mesačný rover japonskej výroby by mal byť schopný odviesť dvoch cestujúcich, respektíve štyroch v prípade núdze, a to až na vzdialenosť 10 000 kilometrov. Obrovskou továrňou na energiu budú vymeniteľné palivové články, ktoré sa budú dať nabíjať sklopnými solárnymi panelmi. Samozrejme, ide o úplne novú technológiu, ktorú bude Toyota rokmi vylepšovať.

„Palivové články, ktoré používajú čisté spôsoby výroby energie, emitujú iba vodu a vďaka svojej vysokej energetickej hustote umožňujú poskytnúť obrovskú energiu, čo ich robí obzvlášť vhodnými pre projekt, o ktorom diskutujeme s JAXA,“ uviedol výkonný viceprezident Toyota, Shigeki Terashi v tlačovej správe.

Vozidlo je v koncepcii už niekoľko mesiacov

Odhalenie spolupráce na včerajšej tlačovej konferencii nie je prvým krokom, ktoré spoločnosti vykonali. Koncepcia celého projektu sa začala už v máji 2018. Odvtedy ale obe strany posunuli svoj vývoj dopredu a v budúcnosti chcú spoločnými silami „urýchliť prebiehajúcu spoločnú štúdiu pretlakového rovera s ľudskou posádkou, ktorý využíva technológie elektrického vozidla s palivovými článkami,“ píše sa v tlačovej správe.

Tip pre vás  Daj stopku nepríjemným zápachom a baktériám v tvojej domácnosti. Čističku vzduchu Alfawise P1 môžeš mať totižto už za 36 eur!

20-te roky budú kľúčové

Nasledujúce desaťročie bude podľa Japoncov kľúčové v rámci výskumu pretlakových roverov a iných konceptov, ktoré majú slúžiť na prieskum Mesiaca, či iných vesmírnych objektov. Cieľom spoločnosti je ale stihnúť celý projekt spustiť do roku 2029, kedy by už svoj rover chcela vidieť na povrchu Mesiaca.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Toyota)

Dostávajte tie najlepšie a najnovšie informácie z VoSveteit.sk

Odoslaním e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Tagy
Close
Close