Toto je 5 najviac návykových látok na Zemi. Mnohé z nich užívame na dennej báze

navykove latky man-2181478_960_720(1)
Zdroj: pixabay.com

Čo je najviac návyková látka na svete? Na prvý pohľad sa jedná o jednoduchú otázku, ale odpoveď dostanete pravdepodobne vždy inú, podľa osoby ktorej sa to pýtate.

Je mnoho spôsobov ako merať závislosť na drogách. Jedným z najrelevantnejších rebríčkov, ktoré boli vytvorené je od profesora David Nutta a jeho kolegov, ktorý bol publikovaný ešte v roku 2007 v štúdii – Vývoj racionálnej škály na posúdenie poškodenia liekmi a ich potenciálneho zneužitia. Na tému upozornil portál inverse.com. Poďme sa spolu teraz pozrieť na rebríček tých „naj“ drog z pohľadu závislosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Heroín

Tou najnebezpečnejšou látkou z pohľadu možnosti vytvorenia závislosti je Heroín, ktorý dosiahol maximálne skóre. Jedná sa opiát, ktorý môže zvýšiť hladinu dopamínu v mozgu o takmer 200% podľa niektorých štúdií. To samo o sebe nie je však najhoršie čo môže spôsobiť. Heroín je problémovým hlavne z dôvodu, že len 5x väčšia dávka ako vysoká dávka môže spôsobiť okamžitú smrť.

Kokaín

Kokaín je látka, ktorá priamo ovplyvňuje fungovanie mozgu. Jeho užitie ma za dôsledok, že zabraňuje „štandardnému“ prenosu informácií z jedného neurónu na druhý čo má za následok abnormálnu aktiváciu ciest. V experimentálnom teste kokaín zvýšil u zvierat hladinu dopamínu 3-násobne. Už pri prvom použití kokaínu môže prísť k rozvoju infarktu, k zniknu porúch srdcového rytmu, krvácaniu do mozgu a podobne. Následky týchto poškodení asi netreba nikomu zvlášť vysvetľovať. Môžu byť pre používateľa kokaínu fatálnymi.

Nikotín

Nikotín, látka s ktorou sa stretla asi väčšina z nás. Je jednou z hlavných látok tabakového priemyslu, ktoré sa do nášho teľa dostáva pomocou dymu z cigariet. Vstrebáva sa v pľúcach odkiaľ ďalej smeruje do mozgu. Viac ako 2/3 Američanov, ktorí sa snažili skončiť s fajčením, v prieskume robenom Nutta-om povedali, že boli na nikotíne závislým. Odhady hovoria, že do roku 2030 na následky fajčenia ročne zomrie v priemere približne 8 miliónov ľudí.

Barbituráty

Barbituráty, alebo lieky ktoré sú určené na liečbu úzkosti či na navodenie spánku. Tieto lieky narušujú prirodzené chemické reakcie, ktoré prebiehajú v mozgu, ktorých dôsledok je vypnutie častí mozgu. Pri nízkych dávkach sú „neškodnými“ a spôsobujú eufóriu, ale pri vyšších môžu byť smrteľnými. Dôvodom je, že dokážu potláčať dýchanie. Rozšírené boli v časoch kedy boli dostupné na lekársky predpis. Dramaticky sa ich používanie znížilo kedy boli nahradené inými liekmi.

Alkohol

Nie nadarmo sa hovorí, že alkohol je metla ľudstva. Bez pochyby možno povedať, že sa jedna o jednu z najrozšírenejších drog, ktoré sú naprieč viacerých regiónov sveta akceptovateľné/ý. Alkohol bol označený za 5. najnávykovejšiu látku v Nutta-om prieskume. Podľa rôznych prieskumov môže zvýšiť hladinu dopamínu v mozgu od 40% až po 360%, v závislosti od skonzumovaného množstva. Približne pri 22% ľudí, ktorí  konzumujú alkohol sa vytvorí v určitom bode života závislosť. WHO odhaduje, že v roku 2002 alkohol užívali 2 miliardy ľudí a viac ako 3 milióny ľudí zomreli v roku 2012 na následky poškodených orgánov spôsobených alkoholom. Len pre zaujímavosť, mnoho expertov označuje alkohol za látku, ktorá je najškodlivejšou.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre