fbpx
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Tohtoročné vlajkové smartfóny sú extrémne drahými. Prečo je tomu tak?

Veľká časť výrobcov sa snaží zraziť cenovku zariadení implementáciou o niečo lacnejších, no menej výkonných procesorov

Jeden z najväčších výrobcov mikročipov pre smartfóny, spoločnosť Qualcomm, tradične aj tento rok priniesla vlajkový mobilný procesor Snapdragon, tentokrát s číselným označením 865. Nový vlajkový procesor, ktorý mala v pláne využiť väčšina výrobcov Android smartfónov vo svojich najvýkonnejších modeloch, však prichádza s jedným, z veľkej časti negatívnym „darčekom“, vďaka čomu je cenovka samotného procesoru rekordne vysoká. Známi výrobcovia ako LG, Nokia, či Google kvôli tomuto aspektu upúšťajú od implementácie tohto procesoru a uskromniť sa musia s o niečo lacnejšími a menej výkonnými alternatívami, tvrdí zahraničný technologický portál Arstechnica.com.

Logika spoločnosti Qualcomm príliš do karát výrobcom nenahráva

Spoločnosť Qualcomm počas prišla počas predstavenia nového procesoru Snapdragon 865 s naozaj neočakávanou správou – pri použití procesoru Snapdragon 865 bude nutné zakúpiť aj špeciálny 5G modem X55, ktorý nie je priamou súčasťou procesoru. Cenovka celého socketu je tým pádom nie len rekordne vysoká, ale zároveň procesor nie je určený pre masy, keďže 5G technológia je momentálne iba v plienkach. Celá logika spoločnosti Qualcomm je z pohľadu bežného zákazníka naozaj čudná, no podobne sú na tom aj vybraní výrobcovia smartfónov, ktorí nechcú byť súčasťou takejto „politiky“.

Medzi výrobcov, ktorí odmietli implementáciu vlajkového procesoru Snapdragon 865 už v týchto dňoch patrí spoločnosť HMD Global, respektíve značka Nokia, ktorá len nedávno predstavila nového vlajkonosiča s označením Nokia 8.3. Tento smartfón je prvým vlajkovým Android smartfónom, ktorý sa spolieha na menej výkonný a lacnejší procesor Snapdragon 765G.

Podobnou cestou sa ale v budúcnosti plánujú vydať ďalší výrobcovia, pričom už dnes vieme o dvoch – LG a Google. Viaceré zahraničné zdroje už v minulosti poukázali na to, že smartfón LG G9 ThinQ, ako aj vlajkové smartfóny zo série Google Pixel 5 prídu s najväčšou pravdepodobnosťou s menej výkonnými procesormi z portfólia spoločnosti Qualcomm. Aktuálne sa pošuškáva o už spomínanom procesore Snapdragon 765G.

Rekordne vysoké cenovky smartfónov

I keď smartfónov s procesorom Snapdragon 865 od Qualcommu zatiaľ na trhu veľa nenájdeme, už dnes je jasné, že nová politika spoločnosti Qualcomm bude mať za následok pomerne vysoké zdražovanie vlajkových smartfónov. Pre porovnanie, vlajkový smartfón Sony Xperia 1 II prichádza do Európy s neuveriteľnou cenovkou 1 199 eur s DPH, čo je oproti minuloročnému modelu Xperia 1 s cenovkou 799 eur naozaj obrovský skok. V našich končinách však nemôžme porovnávať cenovky smartfónov od Samsungu, keďže sú vybavené vlastnými čipmi Exynos (v USA sa používajú čipy Snapdragon). Z našej predikcie môžme taktiež odstrániť spoločnosť Huawei, ktorá taktiež využíva vlastné mikročipy.

Dobrým merítkom zvyšovania cien však budú už čoskoro smartfóny Xiaomi Mi 10 a Redmi K30. Čoskoro sa totižto dostanú aj na európsky trh, no už dnes vieme, že ich cenovky budú historicky najvyššie, na čo už v minulosti upozornil aj samotný generálny riaditeľ Xiaomi, Lu Weibing.

Čo si myslíte o ďalšom zvyšovaní cien najvýkonnejších smartfónov na trhu? Vyzerá to tak, že cenovky aj doposiaľ dostupných značiek sa výrobcom vymykajú spod kontroly, nemyslíte?

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close