SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Tohto robota by ste nechceli stretnúť. Rusko plánuje vyzbrojiť pozemnú armádu týmito vojenskými zabijakmi

Zahraničný portál Futurism.com prišiel s reportom, v ktorom píše o výskumnej divízii ruskej armády, ktorá pracuje na vývoji špeciálnych robotov, ktoré by mali dopĺňať pozemnú armádu. Sú určené na boj s pechotou.

Roboty, na ktorých Rusko pracuje sa po prvýkrát objavili vo videu približne mesiac dozadu. Na prvý pohľad majú veľa spoločného s tankami, avšak v tomto prípade sú výrazne menšie, ale o to hrozivejšie. Podľa aktuálnych informácií môžu byť nasadené popri pechotách alebo popri rojoch quadrotorových dronov, ktoré môžu posielať robotom informácie o cieľoch.  

Ich nezávislosť od ľudí má narastať

Aktuálne sú tieto roboty vo veľkej miere závislými od ľudí – človek vyberie cieľ a robot na neho sústredí svoju pozornosť. To by sa však malo v budúcnosti zmeniť. Výskumná nadácia Advanced Research Foundation, ktorá pracuje na ich vývoji, totiž povedala, že v budúcnosti by mali tieto stroje byť vybavené pokročilou AI technológiu, ktorá bude vykonávať úlohy autonómne.

„Vývoj bojových robotov je na ceste k zvýšeniu schopnosti vykonávať úlohy v autonómnom režime s postupným znižovaním úlohy operátora,..“

Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá pracuje na inteligentných zbraniach

Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá pracuje na vývoji inteligentných zbraní. Svoje vojská vyzbrojujú viaceré veľmoci. Mnoho organizácií však bojuje proti tomuto trendu. Dobrým príkladom je napríklad Európska Únia, ktorá nedávno prijala uznesenie o Autonómnych zbraňových systémoch, ktorého cieľom je zákaz autonómnych zbraní. Dnes sa to môže zdať ako ďaleké sci-fi, ale nie je to tak. Sme na pokraji novej éry, ktorá môže zmeniť boje ako ich dnes poznáme. V každom prípade o živote a smrti by nemal rozhodovať žiaden algoritmus, ale človek (pozn. redakcie: a aj to je otázne).

Mnoho mocností, na čele s USA a Ruskom však polemizuje o tom, „čo je, a čo nie je zbíjací robot“. My máme v tom jasno, je to zariadenie, ktoré svojvoľne rozhodne o smrti a živote.

Zdroj: VoSveteIt.sk, Futurism.com, úvodný obrázok Youtube (Фонд перспективных исследований)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Autonómne technológie Robot Technológie Zabijak

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi najväčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close