SpravodajstvoTechnológie

Tmavý režim nešetrí batériu toľko, ako si myslíte. Aká je reálna úspora energie?

Myslíte si, že tmavý režim neuveriteľne šetrí vašu batériu? Pravda to síce je, no nie je to na takej úrovni, ako si myslíte.

S uvedením tmavého režimu pre smartfóny prišli rôzne výhody. Čierna farba namiesto bielej je pre mnohých najmä vo večerných hodinách príjemná zmena. No na pomyselný vrchol výhod tmavého režimu by väčšina z nás zaradila šetrenie batérie. Šetrí ale reálne tmavý režim našu batériu? Téme sa venuje štúdia purdue.edu, ktorá prichádza so zaujímavými závermi.

Viacerí vedci na čele s tými z Purdue University tvrdia, že tmavý režim nemá takmer žiadny vplyv na výdrž smartfónu na jedno nabitie pri spôsobe, akým ho každý deň využívame. To ale neznamená, že tmavý režim nemôže byť užitočný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tmavý režim je zatiaľ v plienkach

Príchod tmavého režimu bol totiž uponáhľaný a zariadenia vtedy a ani teraz nevedia presne odmerať spotrebu energie jednotlivých pixelov. Vedci ale naplno pracujú na tom, aby vývojárom poskytli údaje z ich vlastných meraní. Tie môžu pomôcť k oveľa efektívnejším aplikáciám z hľadiska energetiky.

Štúdia vedcov z Purdue University sa zamerala na šesť najsťahovanejších aplikácií v obchode Play a to na Mapy Google, Správy Google, Telefón Google, Kalendár Google, YouTube a na Kalkulačku. Výskumníci analyzovali to, ako tmavý režim ovplyvňuje 60 sekúnd aktivity v každej z týchto aplikácií. Merania boli zabezpečené na zariadeniach Pixel 2, Moto Z3, Pixel 4 a Pixel 5.

youtube mobile
Zdroj: unsplash.com

Úspora energie je len pri OLED displejoch

Doterajšie smartfóny majú mierne nižšiu spotrebu pri zapnutom tmavom režime iba v prípade, ak má daný smartfón displej s technológiou OLED (organické svetlo emitujúce diódy). Takáto obrazovka spotrebuje menej energie pri zobrazovaní tmavých pixelov. Čo je ale nutné podotknúť je fakt, že na výšku úspory energie vplýva aj úroveň jasu. Zvýšením jasu telefónu sa batéria totiž vybíja rýchlejšie – bez ohľadu na to, či ste vo svetlom alebo tmavom režime.

Pri bežnej úrovni jasu, ktorá sa pohybuje od 30 do 50 percent je denná úspora energie na úrovni 3 až 9 percent batérie, čo je veľmi malé číslo, ktoré si používateľ ani nevšimne. Ak ale zdvihneme úroveň jasu, tak sa zvýši aj úspora energie v porovnaní so svetlým režimom. Tento nárast je ale oveľa väčší. Pri 100 percentnom jase vie byť úspora tmavého režimu 39% až 47% a to už je poriadne číslo. Treba však uviesť, že hoci úspora je väčšia, tak aj napriek tomu, batéria smartfónu sa bude v dôsledku vyššieho jasu vybíjať výrazne rýchlejšie v porovnaní s tým, ak by ste mali jas na polovičnej úrovni.

Vedci taktiež pracujú na nástroji, ktorý vývojárom aplikácií pomôže určiť úspory energie pri rôznych činnostiach v danej aplikácii so zapnutým tmavým režimom. Tento nástroj sa nazýva Per-Frame OLED Power Profiler a neuveriteľne pomôže k plnému využitiu tmavého režimu. My tak zrejme roky po uvedení tmavého režimu budeme vedieť povedať, že skutočne šetrí batériu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close