Excel návody

NÁVOD | Tipy a triky na Excel, alebo klávesové skratky ktoré vám zefektívnia prácu #1

Dnes sa v rámci návodov určených pre Excel pozrieme skôr na viacero drobností, s ktorými dokážete častokrát zefektívniť vašu prácu a ako aj ohúriť vaše okolie.

Pridanie nového riadku v rámci bunky v Exceli

Prvým trikom, ktorí mnohí ľudia nepoznajú je pridanie nového riadku v rámci bunky v ktorej pracujete. Ako na obrázku nižšie môžete vidieť, tak klávesovou skratkou Alt + Enter sa posuniete o riadok nižšie.

excel-riadok-v-ramci-bunky

Tvorba číselných radov

Tvorba číselných radov býva častokrát otravnou prácou, hlavne pre tých ktorí nepoznajú tento jednoduchý trik. Ako môžete na obrázkoch nižšie vidieť, tak číselný rad vytvoríte za pomocou označenia prvej bunky odkiaľ chcete začať v ľavom spodnom rohu a v kombinácii s klávesovým tlačidlom Ctrl a potiahnutím myšky smerom dolu vytvoríte číselný rad.

tvorba-cislenych-radov

Pohybujte sa v rámci Excelu elegantnejšie

Väčšina z nás sa pohybuje v rámci Excelu za pomoci myšky, ale všimli ste si že skutoční „maníci“ myš nepoužívajú a pohybujú sa klávesovými skratkami?

  • Enter – posunutie sa o bunku smerom nadol
  • Tab – posunutie sa o bunku smerom doprava
  • Shift + Enter – posuniete sa o bunku smerom hore
  • Shift + Tap – posuniete sa o bunku smerom doľava

Symbol „?“ pri vyhľadávaní nahrádza akýkoľvek iný znak

Ďalšou užitočným trikom v rámci vyhľadávania v Exceli je využívanie symbolu „?“, ktorým pri vyhľadávaní viete nahradiť akýkoľvek symbol. Inými slovami ako na obrázku nižšie môžete vidieť, že pri slove „Ryba“ a jeho následnom vyhľadaní (klávesová skratka CTRL + F) sme použili symbol „?“, vďaka čomu sme vyhľadali všetky slová s základom „R(niečo)ba“.

vyhladavanie-textu-v-exceli

Vloženie riadku za pomoci klávesovej skratky v Exceli

Ďalšou užitočnou skratkou, za pomoci ktorej viete zefektívniť prácu v Exceli je „CTRL + 1“, ktorá vám vloží v rámci zošita prázdny riadok (avšak nezabudnite vyznačiť riadok v bočnej lište kde ho chcete vložiť).

vlozenie-riadku-v-ramci-tabulky

Prepínajte sa medzi hárkami prostredníctvom klávesových skratiek

Práce s viacerými hárkami býva častokrát otravná a to hlavne keď pracujete s väčším množstvom dát a za pomoci myšky, a preto vám odporúčame vyskúšať klávesovú skratku Alt + Page UP (resp. Page Down), ktorá slúži na prepínanie sa medzi jednotlivými hárkami.

Vstúpte do bunky a upravte vzorec

Ďalšou užitočnou skratkou a to hlavne v prípadoch kedy „prechádzate“ na pohyb v Exceli za pomoci klávesnice je skratka „F2“, ktorá vám umožní vstúpiť do bunky a následne ju upravovať.

Poznáte aj vy nejaké skratky, s ktorými pracujete na dennej báze a pomáhajú vám zefektívniť prácu v Exceli? Dajte nám o nich vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close