Tímu vedcov z MIT sa podarilo vyrobiť elektrickú energiu z baktérií. Je táto technológia naozaj využiteľná?

bacteria-3662695_1280
Zdroj: Pixabay

Hlboko v baniach, na dne jazier a dokonca aj v našich črevách, sú baktérie ktoré dokážu aj pri malom množstve kyslíka vyrábať elektrickú energiu. Títo výrobcovia malého množstva energie boli použití pri experimentoch a jedného dňa by mohli napájať všetko od batérií po „biodomy“.

Udržiavanie takýchto batérií v laboratóriu je veľmi nákladné

Existuje mnoho druhov baktérií, ktoré sú schopné vyrábať elektrickú energiu a však iba niektoré sú na to vhodné. Problémy s týmito baktériami spočívajú v tom, že sú veľmi nákladné na život v laboratóriu. Nová technológia vyvinutá inžiniermi MIT dokázala to aby baktérie produkujúce elektrinu boli dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Baktérie produkujúce elektrickú energiu sú schopné vytiahnuť elektróny z buniek a uvoľniť ich prostredníctvom malých kanálov v bunkových membránach. Tento proces sa nazýva extracelulárny prenos elektrónov alebo EET, avšak jedná sa o časovo náročný proces.

Dielektroforéza

Výskumníci používajú proces nazývaný dielektroforéza na oddelenie dvoch druhov baktérií na základe ich elektrických vlastností. Štúdia tímu z MIT oddelila bunky na základe zložitosti a schopnosti vyrábať elektrickú energiu. Použitím malých napätí na bakteriálne kmene v mikrofluidickom kanále tvaru presýpacích hodín bol tím schopný oddeliť a zmerať rôzne druhy buniek.

Zaznamenaním napätia potrebného na manipuláciu s baktériami a zaznamenávaním veľkosti buniek boli vedci schopní vypočítať polarizovateľnosť každej baktérie, čiže laicky povedané, aké ľahké je pre bunku vyrábať elektrickú energiu v elektrickom poli. Ich štúdia dospela k záveru, že baktérie s vyššou polarizovateľnosťou sú lepšími výrobcami elektrickej energie.

Ide o technológiu budúcnosti?

Tím plánuje začať testovať baktérie, o ktorých sa predpokladá, že sú silnými kandidátmi na budúcu výrobu elektrickej energie. Ak ich pozorovanie o polarizovateľnosti platí, tak pre ďalšie baktérie bude táto nová technika prínosom a nové baktérie produkujúce elektrickú energi budú prístupnejšie ako kedykoľvek predtým!

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre