Tím vedcov prišiel na zaujímavú metódu, ktorá by mohla odhaliť život na iných planétach

Táto metóda má však svoje obmedzenia

Mimozemstania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Tím vedcov tvrdí, že ak chceme odhaliť komplexný život na povrchu exoplanét, mali by sme pátrať po tieňoch stromov. Lenže ako by sme ich mohli vidieť, keď sa potenciálne obývateľné planéty môžu od nás nachádzať stovky svetelných rokov? Píše o tom portál Universe Today.

„Zem má na svojom povrchu obrovské množstvo stromov, ktoré vrhajú tiene. Ak pôjdete von na obed, všetky tiene, ktoré uvidíte pochádzajú buď z ľuďmi postavených objektov, alebo rastlín. Ak by sa na našej planéte nenachádzal komplexný život, týchto tieňov by bolo menej,“ tvrdí Christopher Doughty z Northern Arizona University.

Tiene stromov

Odhaliť tiene stromov by sa mohli tímu podariť pomocou metódy BRDF (pozn. redakcie: bidirectional reflectance distribution function). Ide o princíp, pomocou ktorého sa sledujú zmeny v odrazivosti planéty pri zmene uhla, alebo smeru osvetlenia.Tieto zmeny by mohli odhaliť prípadné tiene stromov na exoplanétach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím zároveň tvrdí, že je veľký rozdiel medzi komplexným, mnohobunkovým životom a jednoduchým životom. Medzi mnohobunkové organizmy sa radia aj stromy a tím vedcov tvrdí, že veľké mnohobunkové organizmy vrhajú tiene aj pri veľkom uhle slnečného žiarenia. Podľa vedcov je toto kľúčovou charakteristikou, ktorá by mohla pomôcť odhaliť život na iných planétach, aj napriek veľkým vzdialenostiam.

Zároveň existujú obmedzenia na túto teóriu. Budúce teleskopy by mohli mať len jeden pixel na to, aby posúdili, či sa na planéte nachádza život, alebo nie. Jeden pixel nie je veľa. Tiene totiž môžu vrhať aj iné prírodné štruktúry, ako napríklad krátery. Preto sa vedci snažia prísť na spôsob, ako to môžu otestovať.

„Objavila sa aj myšlienka, že krátery môžu vrhať tiene, podobné stromom. Naša myšlienka by v tom prípade nefungovala,“ vyjadril sa David Trilling, profesor astronómie.

Tím vedcov sa preto pozrel na repliku pristávacej plochy na Mesiaci, ktorá sa nachádza v severnej Arizone. Na tomto mieste cvičili astronauti Apollo pristátie na Mesiaci. Aby zistili, či sú tiene kráterov podobné tieňom stromov tím použil drona. Nad miestom preleteli v rôznych fázach dňa a zistili, že tiene kráterov sú rozdielne, ako tiene, ktoré vrhajú stromy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre