SpravodajstvoVeda a výskum

Tím, stojaci za prvou fotografiou čiernej diery, odhalil jej magnetické polia

Prvá polarizovaná fotografia čiernej diery odhaľuje niekoľko zaujímavých faktov.

Projekt The Event Horizon telescope nám v roku 2019 priniesol prvé zábery na čiernu dieru. Tento projekt bol spoluprácou viac ako troch stoviek vedcov z celého sveta, ktorí nám nedávno priniesli nový pohľad na najzáhadnejšie objekty vo vesmíre, píše portál SciTech Daily.

Pozreli sa na to, ako by čierna diera vyzerala v polarizovanom svetle. Je to prvýkrát, čo sa astronómom podarilo zmerať polarizáciu, znak magnetických polí, v blízkosti čiernej diery. Ich práca umožní vedcom zistiť, ako dokáže čierna diera, vzdialená 55-miliónov svetelných rokov, vysielať energetické prúdy, vychádzajúce z jej jadra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dnes môžeme vidieť ďalšiu časť skladačky, ktorá nám umožní pochopiť správanie magnetických polí v okolí čiernej diery a ako môže aktivita v tomto kompaktnom regióne poháňať masívne prúdy, ktoré sa dostávajú ďaleko za hranice galaxie, v ktorej sa nachádzjú,“ vyjadrila sa Monika Moscibrodzka, koordinátorka EHT Polarimetry Working Group.

Magnetické polia

Moscibrodzka tvrdí, že ich práca je ďalším míľnikom. Polarizácia svetla v sebe nesie informáciu, ktorá im umožňuje lepšie chápať fyzikálne procesy, ukrývajúce sa za prvou fotografiou čiernej diery. Práca na polarizovanej fotografii im zabrala niekoľko rokov. Išlo totiž o náročný proces analýzy a zberu potrebných dát.

„Ak nemáme žiadnu polarizáciu, magnetické polia môžu oscilovať v rôznych smeroch. Ak však máme filter, napríklad polarizované okuliare, či magnetické polia vo vesmíre, tento filter umožní osciláciám prejsť v jednom smere. Tým pádom získame polarizované svetlo a v prípade tohto obrazu sme získali osvetlené štruktúry magnetických polí na hranici čiernej diery,“ vysvetľuje Dr. Iniyan Natarajan.

Čierne diery boli už dlhšie známe svojimi prúdmi energie, či hmoty, ktoré sa niesli hlboko do vesmíru. Prúd, ktorý vychádza z jadra tejto čiernej diery sa dostal až do vzdialenosti 5-tisíc svetelných rokov. Čo tieto prúdy poháňa zatiaľ nie je známe.

Pozorovania ale naznačujú, že magnetické polia na okrajoch čiernej diery sú dosť silné na to, aby odtlačili horúci plyn a pomohli mu uniknúť z gravitačného zovretia. Iba plyn, čo prejde cez magnetické pole sa dostane k horizontu udalostí, kde bude navždy stratený.

Projekt Event Horizon Telescope spojil osem teleskopov, ktoré sa nachádzali po celom svete. Vďaka tomu vytvorili virtuálny teleskop, ktorý im umožnil zachytiť čiernu dieru v galaxii M87. Virtuálny teleskop mal také vysoké rozlíšenie, že by ste pomocou neho dokázali odfotiť kriketovú loptičku na povrchu Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close