Tím astronómov pátra po planétach, ktoré majú výhľad na našu Zem

Ak sa vo vesmíre nachádza mimozemský život, môže nás vidieť?

hviezdna sústava
Zdroj: NASA/JPL

Väčšina astronómov má plné ruky práce s odhaľovaním všetkých exoplanét, ktoré môžeme z povrchu Zeme pozorovať, no dvojica výskumníkov sa rozhodla kráčať iným smerom. Namiesto toho sa snažila zistiť, ktoré exoplanéty majú výhľad na našu Zem.

Zamerali sa na hviezdy, podobné nášmu Slnku. Planéty, nachádzajúce sa okolo nich by pravdepodobne dokázali odhaliť chemické stopy života, ktoré sa na našej planéte nachádzajú. Ide o hviezdy, ktoré sa nachádzajú v rádiuse 326-svetelných rokov od Zeme. Cieľom výskumu je v prvom rade prieskum planét, ktoré sa nachádzajú najbližšie. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumu pomohli aj dáta zo satelitu TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite) a hviezdnej mapy Gaia. Na to, aby mohla potenciálna civilizácia na povrchu týchto planét odhaliť Zem, musia použiť rovnaké metódy ako my. Tou je takzvaná tranzitná metóda. V podstate musia počkať, kým Zem prejde popred naše Slnko, aby dokázali odhaliť zloženie našej atmosféry.

„Ak by sa niekto pozeral, dokázal by nájsť stopy biosféry a aj atmosféry na našej modrej guľôčke,“ vyjadrila sa astronómka Lisa Kaltenegger.

Exoplanéty s výhľadom

Pre výskum je kľúčová rovina, v ktorej Zem obieha okolo Slnka. Vďaka tomu dokážu astronómovia určiť, kde by sa mohli nachádzať planéty, s dobrým výhľadom na náš domov. Lenže koľko ich vlastne je? Momentálne tím astronómov odhalil viac ako tisíc hviezd, ktoré by mohli mať potenciálnu obývateľnú zónu. Z nich by 508 ponúklo potenciálnym pozorovateľom 10-hodinové okno, v ktorom by mohli našu Zem pozorovať.

Väčšina hviezd sa radí k červeným trpaslíkom, najmenším a najchladnejším hviezdam hlavnej postupnosti.

„Len malý zlomok planét bude natočených tak, aby sme ich mohli odhaliť pomocou tranzitnej metódy. Avšak z tisícky hviezd, ktoré sme odhalili, by mohli všetky planéty vidieť nás,“ vyjadril sa fyzik Joshua Pepper.

S príchodom teleskopu Jamesa Webba, ktorý by mal odštartovať svoju misiu na budúci rok, budú mať astronómovia ešte viac informácii o zložení jednotlivých exoplanét. Cieľom vedcov je však zúžiť počet planét, ktorým by sa mohli venovať v snahe nájsť mimozemský život.

„Ak by sme našli planétu s bohatou biosférou, isto by nás zaujímalo, či sa aj na nás niekto pozerá,“ hovorí Lisa Kaltenegger.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre