Tieto vlastnosti by mal mať dnes každý smartfón, aby fungoval úplne správne: Máte ich aj vy?

Vyberte si svoj smartfón správne a kúpte si model, ktorý bude správne slúžiť ešte niekoľko rokov. Na tieto špecifikácie si dajte pozor.

Smartfon Xiaomi Mi 11 Lite 4G
Zdroj: YouTube (SmartphoneHrvatska)

Pri výbere smartfónu častokrát pozeráme len na základné špecifikácie akou je kapacita batérie či veľkosť displeja. Nezaujímajú nás potom niektoré dôležitejšie špecifikácie, ktoré sú pre nás taktiež dôležité, ak svoj smartfón nechceme meniť v priebehu niekoľkých mesiacov. A ak si nechceme kúpiť naozaj nepoužiteľné zariadenie, mali by sme sa pozerať aj na ďalšie vlastnosti. Na čo si dať pozor a ako si vybrať model tak, aby dokázal nasledovať dnešné trendy? Odpoveď nám prináša portál makeuseof.com a my sa teraz na ne pozrieme spoločne. Pretože by sme si mali dať pozor, aký model si pre seba vyberieme.

Čipset je dôležitou súčasťou smartfónu

Základom smartfónu je výkonný čipset. Na túto špecifikáciu sa častokrát používatelia ani len nepozrú, no robia veľkú chybu. Práve čipset nám udáva, aký výkon bude mať náš smartfón a ak si vyberieme nejaký menej výkonný, môže sa jednoducho stať, že sa nám po krátkej dobe model začne sekať a nebude zvládať robiť ani jednoduchšie úkony. A ako sa orientovať v celom rade čipsetov? Vo všeobecnosti platí, že si môžeme overiť výkon smartfónu prostredníctvom benchmarkov ako je napríklad AnTuTu. Modely s hodnotením medzi 300 000 až 500 000 postačia na bežné používanie priemernému aj náročnejšiemu používateľovi. Ak hľadáme vrcholné modely a vysoký výkon, mali by sme sa pozrieť na smartfóny s hodnotením nad 700 000.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyberte si smartfón s dostatočnou pamäťovou konfiguráciou

Tak, ako vás môže zastihnúť nedostatočný výkon zariadenia, môžete naraziť aj na nedostatočnú pamäťovú konfiguráciu smartfónu. Jednou z veľmi dôležitých súčastí našich zariadení je pamäť RAM, ktorá by dnes mala byť už na úrovni aspoň 6GB. Ak si však vyberieme smartfón s 8GB pamäte RAM, správíme lepšie. Nižšie konfigurácie by sme si mali vyberať len v prípade, že ide o zariadenie, na ktorom nebudeme hrať hry a postačí nám len na volanie, posielanie správ či občasné sledovanie videí.

Velkost uloziska smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, unsplash.com (Mark Harpur)

Pozor by sme si mali dať aj na interné úložisko zariadenia. V dnešnej dobe určite nestačí mať v zariadení len 64GB, a preto by sme si mali vybrať smartfón s aspoň 128GB pamäte. Ideálnym riešením je však 256GB úložiska, ktoré nás nesklame ani v horizonte najbližších rokov. Nemusíme teda neskôr riešiť cloudové úložiská, ktorými si pamäť rozšírime či kúpu nového modelu s väčšou pamäťou.

Vyššia obnovovacia frekvecia displeja

Ďalším dôležitým aspektom pri výbere smartfónu je dnes už aj obnovovacia frekvencia displeja. Na výber máme z IPS LCD displejov či AMOLED displejov, ktorých rozdiel si už mnohí používatelia uvedomujú. Nevšímajú si však obnovovaciu frekvenciu, ktorá nám slúži k plynulejšiemu a jasnejšiemu vyobrazeniu animácií a obrazu. Preto by sme si nemali vystačiť, ak nám náš smartfón ponúkne len 60Hz obnovovaciu frekvenciu. Premýšľať by sme mali skôr nad displejom s 90Hz či až 120Hz obnovovacou frekvenciou.

Poco M4 Pro 5G_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Smartfón s dostatočnou kapacitou batérie a rýchlym nabíjaním

Na trhu dnes nájdeme dva typy smartfónov. S nižšou kapacitou batérie okolo 4000mAh a rýchlejším nabíjaním o hodnote aspoň 33W alebo smartfón s vyššou až 5000mAh kapacitou batérie a pomalším 18W nabíjaním. Výber je len na nás, no rozhodne by sme sa nemali uspokojiť s menšou kapacitou batérie ako je 4000mAh. Pozerať by sme mali aj po výkonnejšom nabíjaní. Pretože aj lacnejšie smartfóny dnes dokážu ponúknuť aj 67W či až 120W nabíjanie.

Pozor aj na kameru smartfónu

Nie vždy znamená viac megapixelov aj lepšiu kameru. Výrobcovia smartfónov sa dnes ženú za vyššími číslami a dôsledkom toho si mnoho používateľov myslí, že 108mpx kamera je lepšia ako 50mpx kamera. Nie je to však vždy pravda a mali by sme si dať na to pozor. Smartfón s 50mpx kamerou dokáže totiž mať častokrát lepšie výsledky, ako model s kamerou s vyšším počtom megapixelov. Rovnako sa nemusíme hnať ani za viacerými snímačmi. V konečnom dôsledku je pre nás 2mpx hĺbkový snímač až zbytočný. Lepšie výsledky vo fotografiách nám nakoniec neprinesie. V skutočnosti dôležitejšie parametre, ako sú megapixely, sú napríklad clona, veľkosť zbernice, ale aj softvér, ktorý spracováva zachytený obsah.

kamera smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Khoa Nguyen)

Dávate si pozor na tieto vlastnosti smartfónu aj vy? A na čo ešte sa pri kúpe smartfónu sustreďujete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre