Tieto typy súborov neukladajte na pamäťovú kartu. Inak vám môžu padať aplikácie, či sekať telefón

Pamäťové karty nám častokrát vedia ponúknuť dodatočný úložný priestor v smartfóne, ktorý nám chýba. Sú však typy súborov, ktoré sa ne neodporúča ukladať.

SD karty
Zdroj: YouTube (Hamza Qayyum)

Úložný priestor v našich telefónoch nie je neobmedzený. Zatiaľ, čo v minulosti nám stačilo 16, prípadne 32 GB priestoru, aby sme vedeli s telefónom riadne fungovať, tak dnes často nestačí ani 64GB, prípadne viac. Dôvod je jednoduchý, aplikácie a hry zaberajú oveľa viac priestoru, ako tomu bolo v minulosti. Rovnako netreba zabúdať ani na fotografie, či videá, ktoré taktiež zaberajú veľa priestoru. Nehovor viac o samotnom operačnom systéme, ktorý si z kapacity úložného priestoru odkusne aj 10 GB. To sú hlavné dôvody, prečo mnohí z nás siahnu po pamäťovej karte, aby rozšírili úložný priestor smartfónu. Je to však ideálne riešenie?

Pamäťové karty nie sú na jedno kopyto

Pri výbere pamäťových kariet je dôležité pozerať sa okrem kapacity, aj na rýchlosť čítania a zapisovania dát. Poznáme niekoľko tried. Ide o štandardy Class 2, 3, 6 a 10, prípadne UHS-1 a UHS-3. Označenie Class je síce staršie, ale aj napriek tomu mnoho výrobcov ho používa dodnes. Je to najmä z toho dôvodu, že s ním často pracujú výrobcovia elektroniky, či ďalších zariadení. Nižšie si môžete pozrieť minimálne rýchlosti zapisovania dát podľa jednotlivých štandardov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • Class 2 – 2MB/s
  • Class 4 – 4MB/s
  • Class 6 – 6MB/s
  • Class 10 – 10MB/s
  • UHS-1 – 10MB/s
  • UHS-3 – 30MB/s

Keď porovnávame pamäťové karty so štandardným úložným priestorom, tak v prípade smartfónov sa používajú pamäťové moduly typu UFS 2.0, 2.1, 3.0, prípadne 3.1. Aktuálne tým najbežnejším typom, ktorý nájdeme aj v zariadeniach stredne triedy, je pamäťový modul UFS 2.1. Ide o modul, ktorý je schopný prenášať dáta rýchlosťou 11,6 Gb/ s.

Nie je jedno, aké dáta ukladáte na pamäťovú kartu

Už asi ako tušíte, tak celé je to o tom, ako rýchlo sú schopné pamäťové čipy pracovať s dátami. Zatiaľ, čo v prípade vstavanej pamäte a to bez ohľadu na generáciu pamäťového čipu, dochádza k pomerne rýchlemu načítaniu a zapisovaniu dát, tak v prípade pamäťových kariet, tomu tak nie je. V prípade pamäťových kariet sa môžete častokrát stretnúť napríklad s dlhším načítaním fotografií, či videí, kedy jednoducho trvá nejakú tu sekundu, kým sa vám ukáže náhľad snímky, prípadne kým sa otvorí.

pomale nacitanie obsahu
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikácie a hry nepatria na pamäťové karty

Zatiaľ, čo pri niektorých typoch súborov, je dlhšie načítanie akceptovateľné, napríklad pri fotografiách, tak v prípade aplikácií a hier, to môže byť problém. Mnoho používateľov totiž presúva tento typ súborov na pamäťové karty. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa môžu stretávať s ich dlhším načítaním, či pomalšími reakciami telefónu. Prípadne aj so zamŕzaním a pádmi aplikácií.

Záverom tak isto treba uviesť, že pamäťové karty majú oveľa nižšiu životnosť, ako pamäťové čipy v telefóne. To je jeden z ďalších dôvodov, prečo by sme nemali na ne presúvať aplikácie, obzvlášť tie ktoré používame často. Ak tak spravíme, tak dôjde k rýchlejšiemu opotrebovaniu karty, čo vedie na konci dňa ku strate dát, ktoré sú na nej uložené. Životnosť pamäťových kariet v závislosti od ich kvality a frekvencie používania, sa pohybuje v rozpätí 3 až 24 mesiacov. Tak isto netreba zabúdať ani na to, že niektoré aplikácie, najmä systémové, sa starajú o plynulých chod zariadenia. Ich presunutím môžeme spôsobiť, že zariadenie bude reagovať pomalšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre