BezpečnosťSpravodajstvo

Tieto nastavenia vo WhatsAppe, Signale, či Telegrame neprehliadajte! Umožňujú zvýšiť bezpečnosť komunikácie!

Pomocou týchto nastavení viete vo výraznej miere zvýšiť zabezpečenie komunikačných aplikácií

Potom, čo WhatsApp oznámil zmenu podmienok používania služby, tak milióny používateľov prešli na konkurenčné platformy, najmä Telegram, či Signal. Hlavnými dôvodmi prečo sa používatelia uchýlili k týmto alternatívam sú jednak vysoká bezpečnosť, tak zároveň aj vcelku veľká používateľská základňa. Avšak všetky tri aplikácie ponúkajú niekoľko dodatočných nastavení, prostredníctvom ktorých viete zvýšiť zabezpečenie služieb. Ktoré sú to však nastavenia?  Na tému  upozorňuje portál entrepreneur.com.

WhatsApp

Hoci WhatsApp je aj naďalej jednou z najbezpečnejších služieb, tak aj napriek tomu má niekoľko neduhov. Napríklad,  hoci služba využíva end-to-end šifrovanie, tak vytvára metadata – ide o súbory, ktoré síce neobsahujú obsah konverzácie, ale informácie, kto, kedy a komu posielal správy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prejdime však k základným nastaveniam, ktoré môžu zvýšiť bezpečnosť používania aplikácie. Jedným z nich je vypnutie ukladania prijatých multimediálnych správ do galérie zariadenia. Urobiť tak môžete prostredníctvom cesty Nastavenia (tri bodky vo vrchnej časti obrazovky) > Úložisko a dáta> Uložiť média automaticky, kde môžete túto funkciu vypnúť.

WhatsApp_vypnutie automatickeho ukladania multimedialnych suborov_2.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalšie nastavenie, ktoré by ste nemali opomínať, je možnosť nastavenia si dvojfázovej autentifikácia. Urobiť tak môžete prostredníctvom cesty Nastavenia > Účet > Dvojfázové overenie.

WhatsApp_dvojfaktorova autentifikacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Hoci komunikácie prebieha prostredníctvom end-to-end šifrovania, tak zálohy, ktoré sú automaticky vytvárané, nie sú nijakým spôsobom chránené. Preto, ak chcete mať istotu, že ku vašej komunikácii sa nikto nedostane, tak si vypnite funkciu zálohovania konverzácií. Urobiť tak môžete pomocou cesty Nastavenia > Chaty > Záloha chatov, kde môžete vypnúť funkciu zálohovania

WhatsApp_vypnutie zaloh
Zdroj: Vosveteit.sk

Telegram

Rovnako, ako pri WhatsAppe, či Signale, slabinou Telegramu je, že pri prvej registrácii, či obnovení účtu, služba vyžaduje SMS správu na overenie identity.  Keď sa však útočníkovi podarí získať túto správu, tak si vie viac menej bez väčších problémov obnoviť váš účet.

Preto by ste nemali prehliadať niekoľko základných funkcií aplikácie. Prvou z nich je dvojfaktorová autentifikácia. Urobiť tak môžete pomocou cesty Nastavenia >Súkromie a zabezpečenie > Dvojfaktorová verifikácia.

Telegram_dvoj faktorova autentifikacia
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci nastavení si rovnako zapnite, aby vaše telefóne číslo nemohol vidieť každý, ale len vaše kontakty, prípadne nikto. Rovnako vám dávame do pozornosti aj ostatné nastavenia, napríklad kto môže vidieť, kedy ste boli naposledy prihlásený.

Hoci aplikácia ponúka end-to-end šifrovanie, tak komunikácia prostredníctvom tohto kanálu neprebieha automaticky. Na to, aby ste ju zapli, tak potrebujete vytvoriť nový chat pomocou ikonky pera v spodnej časti obrazovky, a následne vytvorte tajnú konverzáciu. Mimochodom, nezabúdajte aj na funkciu samodeštrukčných správ, ktoré sa automaticky vymažú krátko na to, ako ich používateľ prečíta. Ide o jednu zo šikovnejších funkcií, ktorá pomáha udržať konverzáciu tajnou a neodhalenou. Mimochodom, túto funkciu ponúka aj služba WhatsApp.

Telegram_tajne konverzacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Signal

Signal je aplikáciou, za ktorou stojí mimochodom pôvodný tvorca WhatsAppou, Brian Acton, ktorý neskôr opustil Facebook. Služba sama o sebe je pokladanou za jednou najbezpečnejších svojho druhu pričom ponúka viacero nastavení, ktoré konkurencia neponúka. Potom, ako si otvoríte nastavenia aplikácie, tak si zapnite funkcie Zámok obrazovky. Rovnako si zapnite funkciu Zabezpečenie obrazovky, pomocou čoho zabránite vytváraniu snímkov obrazovky tretími aplikáciami, či funkciu Registračný zámok, ktorú nájdete na konci nastavení aplikácie. Posledná menovaná funkcia je jednou z tých, ktorá by mala byť povinnou výbavou. Dôvodom je, že pri opätovnej registrácii vášho účtu, služba bude vyžadovať extra heslo, aby účet mohol byť obnovený. Pomocou tejto funkcie sa tak viete vyhnúť tomu, že ak niekto získa prístup k vašim správam, tak bude môcť bezproblémovo obnoviť váš Signal účet.

Singal_registracny zamok
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako vám odporúčame využiť aj funkciu „Pokročilé nastavenia PIN kódu“, ktorú nájdete v sekcii Nastavenia > Rozšírené. Pomocou tejto funkcie pri obnovení účtu, budú všetky konverzácie odstránené. Inými slovami, aj keby sa niekomu podarilo nejakým spôsobom získať prístup k vášmu účtu pomocou novej registrácie, tak ku konverzáciám sa nedostane.

Singal_zvysenie bezpecnosti_nastavenie vymzania konverzacii pri obnove uctu
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, potom ako otvoríte nejakú konverzáciu v rámci aplikácie, tak môžete prostredníctvom nastavení chatu zapnúť funkciu miznúcich správ. 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close