SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Tieto 4 futuristické koncepty, ktoré nám ukazujú, ako môže vyzerať budúcnosť vesmírneho prieskumu

Program NASA Innovative Advanced Concepts sa špecializuje na podporu zaujímavých, futuristických misií.

Postavíme niekedy mesto na Mesiaci? Dostaneme sa na Mars? Je naozaj ťažké predpovedať, čo má pre nás budúcnosť vesmírneho skúmania prichystané, no jeden malý program americkej vesmírnej agentúry, NASA, nám môže ukázať, ako by mohla budúcnosť vyzerať, píše portál Scitech Daily.

Týmto programom je NASA Innovative Advanced Concepts, ktorý dotuje začínajúce programy, prinášajúce futuristické technológie a misie, akoby vytrhnuté zo sci-fi. Cieľom tohto programu je zistiť, čo by mohlo v praxi fungovať, čo zas nie a ako si dokážu vedci poradiť so zložitými problémami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do pozornosti americkej vesmírnej agentúry sa dostali aj tieto koncepty, ktoré by jedného dňa mohli zmeniť to, ako preskúmavame vesmír okolo nás.

Mikroskopické roboty, preskúmavajúce vodné svety

V našej Slnečnej sústave sa nachádzajú mesiace, ktoré by mohli mať pod hrubou ľadovou vrstvou oceán. Europa, či Enceladus by podľa mnohých vedcov mohli mať niekoľko kilometrov pod povrchom ideálne prostredie pre vznik života. ako ho poznáme.

Ethan Schaler, inžinier z NASA, pracuje na miniatúrnych robotoch, ktoré by dokázal vytvoriť pomocou 3D tlačiarne. Tie by sa nachádzali na palube materskej sondy, ktorá by do ľadu vyvŕtala dieru a vypustila ich do podzemného oceánu. Roboty by mohli byť ovládané bezdrôtovo.

Roboty do Marťanských jaskýň

Preskúmavať mimozemské oceány je síce fascinujúce, no červená planéta, Mars, bola v našom hľadáčiku o čosi dlhšie. Vieme, že na planéte sa nachádzajú dlhé systémy jaskýň, ktoré si priam pýtajú, aby sme ich navštívili. Riešením by mohol byť robot ReachBot, ktorý by sa v interiéri Marsu pohyboval špeciálnym spôsobom. Tento robot by mal dlhý úchop, ktorý by mu umožnil rýchly pohyb po zložitom prostredí marťanských jaskýň.

Ľahké štruktúry, ktoré sa vo vesmíre rozložia

Dostať raketu zo Zeme nie je jednoduché pričom náročnosť narastá každým kilogram. V minulosti sa veľké štruktúry dostali do vesmíru prostredníctvom niekoľkých samostatných štartov a následne sa spojili priamo na obežnej dráhe. Existuje aj iné riešenie. Ľahký, rozložiteľný materiál je zaujímavým štrukturálnym dizajnom.

Všetko by sa zmestilo do jednej rakety a následne by sa materiál rozložil priamo vo vesmíre, na dĺžku 10 futbalových ihrísk.

Sadenie húb na asteroidy

Aj dnes poznáme veľa konceptov, na ktorých vidíme vesmírne obydlia budúcnosti. Všetky ale čelia rovnakému problému – ako sa o seba postarajú astronauti počas dlhých ciest? Nuž, tento problém nie je vyriešiť jenoduché. Tento projekt navrhuje vytvoriť úrodnú pôdu z materiálu z asteroidov za pomoci húb. Tie by rozbili materiál na jemnejšie čiastočky a odstránili by toxické zložky.

Zaujímavé je, že podobný proces prebieha už dnes, na Zemi. Špeciálny druh húb sa používa na vyčistenie pôdy, kontaminovanej petrolejom. Otázka znie, či dokážeme niečo podobné urobiť aj vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close