SpravodajstvoVeda a výskum

Tieto 3 objekty sa radia k tomu najzvláštnejšiemu, čo môžeme vo vesmíre pozorovať

O kozme toho veľa nevieme a tak sa častokrát stáva, že nevysvetliteľné javy prikladáme mimozemskej civilizácii

Vesmír je plný nevysvetliteľných záhad. Je pravda, že o ňom stále veľa nevieme a možno práve preto sa pomerne často stretávame s objektmi, ktoré astronómovia nedokážu vysvetliť zákonmi, ktoré ovládame, píše portál airspacemag.com.

Galaxia, žiariaca v infračervenom spektre

Jason Wright je astronómom z Pennsylvania State University. Vo svojom výskume sa pýtal, či by mohli existovať mimozemské civilizácie, ktoré by dokázali obývať celú galaxiu. Svoje otázky sa rozhodol podložiť praktickým pozorovaním a podarilo sa mu pomocou infračerveného vesmírneho teleskopu, WISE, nájsť pár sľubných kandidátov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvotné pozorovania ukázali, že tieto vybrané galaxie vydávali vysoké množstvo infračerveného žiarenia. Všetky však boli galaxie kde vo veľkom vznikali nové hviezdy, a tak mohlo byť prebytočné teplo priradené tomuto fenoménu. Jedna galaxia, označená ako WISE J224436.12 vynikala spomedzi všetkých ostatných. Vo svojom výskume Wright označil túto galaxiu ako potenciálny domov pre mimozemskú civilizáciu a navrhol, aby sa ďalšie výskumy na ňu zamerali podrobnejšie.

Hviezda, ktorá by nemala existovať

V roku 1960 objavil poľský astronóm, Antoni Przybylski, hviezdu, ktorá sa na prvý pohľad ničím nevymykala z normálu. Bola dvakrát tak veľká ako Slnko a štyrikrát ťažšia. Jej povrch bol o niekoľko tisíc stupňov horúcejší, ako povrch Slnka, no ako sa písalo vyššie, nebola ničím výnimočná, resp. nijak zvlášť špeciálna.

Až spektrálna analýza odhalila niečo šokujúce. Každý chemický prvok necháva určitú spektrálnu stopu a analýza tejto hviezdy ukázala nezvyčajný prebytok určitých prvkov. Przybylski odhalil stopy bária a stroncia, plus všetkých 15 vzácnych prvkov, ktoré sa vyskytujú u nás na Zemi.

Jedným z možných vysvetlení je to, že hviezda mohla vo svojom živote pohltiť planétu, ktorá tieto prvky obsahovala, no iné teórie naznačujú, že táto hviezda mohla byť skládkou mimozemskej civilizácie.

Tabbyho hviezda

Pozorovania Keplerovho vesmírneho teleskopu zistili, že Tabbyho hviezda nepravidelne bliká. Jej jasnosť sa môže znížiť až o 22% a potom zase vyskočí na normálnu hodnotu. Tento pokles môže spôsobovať objekt, ktorý okolo hviezdy obieha.

Tým objektom mohla byť mimozemská megaštruktúra, tvrdil Jason Wright. Jeho tvrdenia však vyvrátila dlhoročná štúdia vedkyne, podľa ktorej je hviezda pomenovaná. Tá vylúčila akýkoľvek umelý zásah. Tabetha Boyajian prišla na to, že tienenie nespôsobuje veľký objekt, ale pole drobných objektov, ako napríklad kométy alebo trosky planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close