fbpx
RecenzieSpravodajstvo

Testovali sme Xiaomi Mi Air 13, ktorý sa pasuje do pozície najdostupnejšieho high-end ultrabooku. Aký je však v skutočnosti?

Prečítajte si recenziu Xiaomi Mi Air 13.3 notebooku, ktorý zaujal našu redakciu dokonalým dizajnom, kovom a nadpriemerným výkonom.

Približne 3 mesiace dozadu nám odišiel redakčný notebook a hľadali sme alternatívu. Chceli sme notebooku, ktorý bude veľký približne 13“ až 14“, bude výkonný a reprezentatívny. Rozhodli sme sa pre notebook Xiaomi Mi Air 13.3,  o ktorom Vám nižšie prinesieme niekoľko viet a postrehov z niekoľkomesačného používania.

Zariadenie sme objednávali z  Číny, kde bolo dostupné približne o 300€ lacnejšie ako v slovenských obchodoch. Nedopatrením sme však kúpili čínsku verziu zariadenia a museli sme sa s tým samozrejme vysporiadať, lebo posielať takto drahý notebook naspäť do Číny by nám nedalo spať. Čínsky Windows sme jednoducho preinštalovali. Stiahli sme inštalačný súbor Windows, ktorý sme preniesli na USB kľúč, skopírovali sme CD kľúč z obrazovky Nastavení počítača a pustili sme sa do jeho preinštalovania (podrobný návod prinesieme v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní). Pýtate sa aký je hlavný rozdiel medzi čínskou o globálnou verziou? Jazyk rozhrania je možné po preinštalovaní bezproblémovo zmeniť, funkcie sú totožné ako v klasickom Windowse a podobne. Jediný rozdiel je vo fyzickej klávesnici, kde chýbajú na klávesoch vyznačené mäkčene a dĺžne. My sme si ich absenciu popravde všimli po pár dňoch, vzhľadom na to, že keď píšeme, tak viac menej to robíme už automaticky.

Prejdime teraz k  vzhľadu zariadenia, ktorý je veľmi individuálnou záležitosťou. Ale aj napriek tomu musíme dizajnérov spoločnosti pochváliť. Jemné línie, žiadne rušivé prvky a prémiový kov. Áno, je tam podobnosť s notebookom od spoločnosti Apple, ale čert to ber. V každom prípade posúdenie vzhľadu zariadenia necháme kompletne na Vás. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko fotografií notebooku.

Z  hľadiska konektivity zariadenie ponúka výstupy pre HDMI, 2x USB 3.0 port, slot pre pamäťovú kartu, výstup pre 3,5 jack  a samozrejme aj pre nabíjací konektor.

Predtým ako prejdeme k ďalším vlastnostiam zariadenia, tak by sme chceli vyzdvihnúť konštrukčné vyhotovenie, kde si dal výrobca skutočne záležať. Všetko dokonale „sedí“ ako má a  to aj s odstupom času, kedy sa stáva , že niektoré časti zariadenia sa ľudovo povedané „vyhrkajú“. Jedine, kde máme drobnú výčitku je kĺb s displejom. Nieže by displej nedržal na mieste ako má, ale keď schmatnete notebook, aby ste ho preniesli a urobíte to svižnejším pohybom, tak sa vám jednoducho displej pootočí. Maximálny uhol otvorenia displeja si môžete pozrieť na fotografii nižšie.

Xiaomi Mi Air 13.3 recenzia_1
Zdroj: VoSveteIT.sk

Pri klávesnici nemôžeme povedať jedno krivé slovo  a  to aj napriek tomu, že nás prekvapil nízky zdvih kláves (pozn. redakcie: 1,3 milimetra). Na ten sme si museli popravde zvykať niekoľko dní. Na druhej strane sú tlačidlá dostatočne široké, čo pri 13.3“ ultrabookoch nie je pravidlom. Podsvietenie klávesnice funguje na jednotku. Komu by však nebolo po chuti, tak sa dá vypnúť prostredníctvom klávesovej skratky FN + F10. Čo sa týka odomykania notebooku, tak sa realizuje prostredníctvom skenera odtlačkov prstov a tu môžeme Xiaomi opäť pochváliť. Báli sme sa, že senzor bude príliš malý a  to vzhľadom na to, že je ešte menší ako na smartfóne. Boli to však neopodstatnené obavy. Úspešnosť prvotných  odomknutí   bola v našom prípade viac ako 90%. Mimochodom, reakcia skenera je takmer okamžitá.

Prejdime teraz k  displeju zariadenia a k výkonu. Notebook ponúka 13.3“ IPS displej s FULL HD rozlíšením a  so skvelými pozorovacími uhlami a 80.1% pomerom displeja ku hranám . Takisto aj podsvietenie displeja je nadpriemerné. Nemožno mu nič vyčítať. Dokonca je dobre viditeľný aj pri priamom slnečnom svetle. Na druhej strane treba povedať, že displej nie je matný, ale lesklý. Čo to znamená? Pri neprirodzenom pohľade z uhla a priamom slnečnom svetle uvidíte odrazy z okolia.

Xiaomi Mi Air 13.3 recenzia displej
Zdroj: VoSveteIT.sk

Prejdime k  výkonu zariadenia, ktorý je nadpriemerný, ale má aj niekoľko háčikov.  My sme testovali verziu notebooku v nasledovnom zostavení: Intel Core i5-8250U 1,6 ÷ 3,4 GHz, 8GB RAM, GeForce GT 940MX a 256GB SSD disk. Dlhšie sme rozmýšľali či ísť cestou benchmarkov alebo nie. Rozhodli sme pre druhú možnosť. Dôvodom je, že na notebooku rozbeháte skutočne kvalitné herné tituly, ale je tam aj to „B“ ako sme písali pár viet dozadu. Notebook sa pri tých najnáročnejších úlohách nepríjemne prehrieva. Dokonca až tak, že rozmýšľate či sa Vám ľudovo povedané „neodpáli“. Na druhej strane musíme vyzdvihnúť rýchlosť SSD disku, s ktorým sme dosahovali priemerné hodnoty 400 MB/s. Inými slovami, notebook je stvorený pre prácu s kancelárskym balíčkom, na spracovávanie videí, na prácu v grafických programoch a podobne. Pre náročné hranie hier nie je vhodný, a to aj napriek tomu, že produktové fotografie vábia krásnymi vizualizáciami ako je vyriešené odvetrávanie. Na druhej strane, keď zainvestujete do aktívneho ventilátora (resp. chladenia) pod notebook, tak si na ňom zahráte aj náročnejšie hry, bez toho, aby ste mali strach, že Vám zariadenie „odíde“ (pozn. redakcie: je to však dodatočná investícia ďalších 30-40€).

9,5 hodín výdrže? Ale kdeže…

Výrobca sľubuje 9,5 hodiny výdrže na jedno nabitie. Sami netušíme ako došiel k  takémuto číslu. Áno, notebook ponúka rôzne „Save battery“ módy, ale pozerať sa na displej bez jasu a pracovať v tých najmenej náročných programoch…, tak možno túto hodnotu dosiahnete. My sme sa dostali s notebookom na hodnotu okolo 4 až 6 hodín a to v  závislosti od toho, čo sme robili. Štandardne máme zapnutý Office, software na úpravu fotografií, prehliadač asi s desiatkou otvorených okien a hudbu. Sem-tam si niečo pozrieme vo vysokom rozlíšení. Inými slovami, pri bežnom používaní sa k sľubovanej hodnote nikdy nedostanete, ale môžete rátať s približne 5 hodinovou výdržou  bez toho, aby ste sa nejak výraznejšie obmedzovali. Mimochodom, notebook na úroveň 90% nabijete približne za jednu hodinu.

Prejdime k  poslednej časti predtým, ako spomeniemu cenu zariadenia. A tou je zvuk. Tu môžeme výrobcu opäť pochváliť. Za reproduktormi v notebooku stojí spoločnosť AKG Harman, ktorá je zárukou kvality sama o sebe. Ak by Vám to však nestačilo, tak reproduktory dopĺňa technológia Dolby Audio Premium.

A  teraz sa pozrime na cenu. Xiaomi Mi Air nie je lacným zariadením. V zahraničných obchodoch sa predáva v tejto konfigurácii približne od 600€. V prípade slovenských e-shopov je to ešte viac, približne od 750€.. Nižšie nájdete odkazy na viaceré zahraničné e-shopy, ktoré ponúkajú dovoz aj na Slovensko bez toho, aby ste doplácali DPH či CLO za podmienky využitia dopravy EU Priority Line/Priority Line, resp. No Duty doprava.

Zhrnutie

Notebook je bezpochyby  zaujímavým zariadením. Ponúka dostatok výkonu, pôsobí prémiovo a  cena je v porovnaní s konkurenciou v rovnakej kategórií lákavá  a to hlavne v prípade čínskych e-shopov. Z pohľadu negatív nie je zariadenie určené primárne na hry a to aj napriek tomu, že ponúka dostatočný výkon. Dôvodom je nepríjemné prehrievanie sa, s ktorým sa dá však čiastočne bojovať prostredníctvom externej podložky s chladením.   

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close