RecenzieSponzorovaný obsahSpravodajstvoXiaomi

Testovali sme prvú generáciu robotického vysávača Xiaomi Mi Robot Vacuum. Oplatí sa jeho kúpa?

Technológie pomaly, ale isto dobývajú naše domácnosti. Napríklad, nie je ničím nezvyčajným, keď v domácnostiach nájdeme chytré televízie, rôzne systémy na úpravu teploty vzduchu, systémy na čistenie vzduchu, robotické vysávača a podobne. My sme sa nedávno dostali k robotickému vysávaču od spoločnosti Xiaomi, konkrétne k modelu Xiaomi Mi Robot Vacuum, ktorý patrí medzi hlavných konkurentov spoločností ako sú iRobot, Sencoz, Robzone a podobne. Zároveň Mi Robot Vacuum patrí k robotickým vysávačom, ktoré môžeme kľudne nazvať konkurencieschopnejšími. Dôvodom je atraktívna cena a množstvo zaujímavých a užitočných funkcií.

Xiaomi Mi Robot Vacuum

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Xiaomi Roborock S50 (2. generácia)

Balenie

Balenie robotického vysávača je relatívne chudobné, ale neznamená to, že by ste tam nenašli všetko, čo potrebujete – dockovaciu stanicu,  kefu a samotný vysávač. Aby sme ešte nezabudli, v balení sme našli sadu návodov a ďalších papierov, ktoré však s veľkou pravdepodobnosťou nikdy neotvoríte. My sme si vysávač objednali zo zahraničného obchodu Geekbuying.com. Omylom sme si však objednali CN verziu, a preto nám prišla nevhodná koncovka do zásuvky. Našťastie, samotný obchod do balenia pribalil redukciu.

Roboticky vysavac Xiaomi Mi Robot Vacuum recenzia balenie
Zdroj: VoSveteIt.sk

Technické parametre

Xiaomi Mi Robot Vacuum je zaujímavé zariadenie, ktoré kombinuje vo svojej cenovej kategórii nadštandardné parametre a priaznivú cenu. Samotný vysávač váži niečo málo pod 4 kilogramy, vysoký je 9,6 centimetra a jeho priemer je 34,5 centimetra. Je poháňaný akumulátorom s kapacitou 5200mAh, ktorá postačuje na približne 2 a pol hodiny práce, za ktoré zvládne povysávať približne 250 metrov štvorcových (pozn. redakcie: veľkosť povysávanej plochy závisí od členitosti priestoru).  Vysávač zároveň disponuje 12 senzormi, vrátane laserového detektora, ktorý je schopný zosnímať svoje okolie 1800-krát za sekundu. Nechýba ani senzor detekcie schodov, stien, kompas, gyroskop a ďalšie. Motor vysávača podáva sací výkon až 1 800 Pascalov. Veľkosť nádoby na odpad je 0,42 litra. Aby sme nezabudli, vysávač zároveň disponuje HEPA filtrom, ktorý je vymeniteľný.

Roboticky vysavac Xiaomi Mi Robot Vacuum nadoba
Zdroj: VoSveteIt.sk

Ako sa s vysávačom pracuje v praxi

Na vysávači sa nám páčilo mnoho vecí, ale začneme od aplikácie. Tá je skutočne užitočná. Ponúka množstvo aditívnych funkcionalít, akými sú napríklad módy vysávania. Napríklad mód Quiet, Balanded, Turbo, Full speed. Všetky tieto módy sa od seba líšia, napríklad Quiet mód oceníte v prípadoch, kedy nechcete robiť „hluk“, na druhej strane je výkon v tomto móde o niečo slabší. Ďalšou zaujímavou funkciou je Časovač, kedy viete prispôsobiť čas automatického vysávania, keď ste mimo domova. Určite oceníte aj manuálne zapnutie vysávača, napríklad ak budete v práci a ohlási sa Vám nečakaná návšteva a vy jednoducho nestihnete dovtedy povysávať. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou je, že aplikácia je schopná monitorovať stav kefy, senzorov a podobne. Vďaka tomu budete vedieť, kedy je potrebné vymeniť napríklad kefu, ktorá sa časom opotrebovala. Aplikácia ponúka aj ďalšie funkcie, akými sú manuálne ovládanie vysávača, štatistické údaje a podobne.

Vysávač nás prekvapil svojou vysokou sacou silou a v podstate si poradil bez väčších problémov s povrchmi ako sú kachličky, parkety, prahy a koberce. Zaváhal jedine pri „chlpatom“ koberci, ktorý má niekoľko centimetrové vlasy (takzvané shaggy koberce). Tam jednoducho nestačil. Na druhej strane treba povedať, že aj s klasickým vysávačom tento typ koberca nepovysávate komfortne.

Roboticky vysavac Xiaomi Mi Robot Vacuum recenzia
Zdroj: VoSveteIt.sk

Čo sa týka hlučnosti, tak vysávač nie je taký, ako ho vidíme v „sladkých“ reklamách, kedy jeho majitelia spia a vysávač pod nimi behá. Pri jeho spustení máte pocit, že štartuje malá „stíhačka“. Následne by sme výšku zvuku prirovnali k hlasitosti bežnej konverzácie – nie je to nič strašné, ale určite nie je ani tichý a nerušivý spoločník. Na druhej strane, my ho používame hlavne v čase, keď sme mimo domova.

Čo sa týka prahov či nezrovnalostí, tak nás milo prekvapil. V podstate si poradil s prahmi do výšky približne 2 centimetrov, ktoré hravo zvládol. Tiež dokáže bezproblémovo povysávať okolo nábytku ako aj pod ním. Teda, ak je tam dostatok priestoru. Vysávač sa totiž nezmestí do priestoru, ktorého výška nie je aspoň 9,6 centimetra. Zároveň si poradil aj s kútami a to vďaka kefe, ktorá z nich vymetie nečistoty. Vysávač zároveň disponuje viacerými senzormi, ktoré bránia jeho pádu zo schodov či z vyvýšených priestorov.

Roboticky vysavac Xiaomi Mi Robot Vacuum recenzia prah
Zdroj: VoSveteIt.sk

Čo sa nám nepáčilo, je veľkosť nádobky. V rámci vysávania bytu bolo všetko v poriadku. Defakto nám stačila na 4 povysávania. V domácnosti máme malého psa (Jack Russell) a zajaca. Akonáhle sme ho však vyskúšali u rodičov v rodinnom dome, kde máme veľkého vlčiaka, labradora a mačku, tak problém bol na svete. V podstate sme ho museli čistiť po každom druhom povysávaní, vzhľadom na to, že chlpy z väčších zvierat ho relatívne rýchlo zaplnili. Na druhej strane, vyčistenie nádobky trvá asi 30 sekúnd. Aby sme ešte nezabudli, je potrebné pravidelne čistiť aj kefu vysávača, na nej sa totiž pravidelne zachytávali vlasy, ktoré mali po dlhšej dobe negatívny vplyv na účinnosť vysávača. Našťastie, kefu z vysávača vyberie aj menej zručný človek v priebehu pár sekúnd.

Roboticky vysavac Xiaomi Mi Robot Vacuum recenzia kolesa
Zdroj: VoSveteIt.sk

Záver

Vysávač sme si skutočne obľúbili a manuálne vysávanie sme obmedzili iba na 1x za mesiac. Je vhodný do domácnosti, ktoré nemajú veľké zvieratá, resp. ak Vám nevadí častejšie vyprázdňovanie nádobky, tak nebudete ľutovať. Vysávač si hravo poradí ako s väčším, tak aj s menším bordelom. Veľmi pozitívne hodnotíme komunikáciu s aplikáciou, ktorá je pre nás kľúčová.  Dnes, pri kúpe robotického vysávača by sme ešte teoreticky uvažovali nad jeho 2. generáciou, ktorá disponuje aj možnosťou umytia podlahy. Tam sme však skeptickí, lebo podlahu umývame, keď tam vznikne nejaký fľak či nečistota a tú spravidla nezotriete jedným ťahom, ale opakovaným umytím.

Xiaomi Mi Robot Vacuum

Xiaomi Roborock S50 (2. generácia)

Zdroj: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close