AutáSpravodajstvo

Tesla vydala aktualizáciu pre ich autonómny systém riadenia. Používateľov upozorňuje, že software môže „v najhoršom čase spraviť chybu“

Tesla vydala aktualizáciu pre ich autonómny systém riadenia. Dostupná je zatiaľ pre hŕstku používateľov.

Rok po oznámení debutu systému, ktorý je schopný takmer plnohodnotného autonómneho riadenia, Tesla konečne uvoľňuje sľubovanú verziu softwaru pre svoje automobily. Zatiaľ však stále len naprieč BETA programom, ktorý je dostupným pre obmedzený počet používateľov. Na tému upozorňuje portál gizmodo.com. Zaujímavosťou je, že aktualizácia šoférov varuje, že „software môže urobiť chybu v tom najhoršom čase“. 

Mimochodom, beta verzia softwaru s poradovým číslom 9 mala byť pôvodne uvoľnená ešte v roku 2018, neskôr v 2019 a naposledy Elon Musk spomínal jún tohto roku. Dôvod oneskorenia uvoľnenia aktualizácie softwaru, Elon Musk pripísal náročnosti jeho vývoju, ktorý bol ťažším, ako si pôvodne mysleli.

Na snímkach obrazovky s poznámkami k uvoľneniu aktualizácie, ktoré zdieľali prví používatelia prostredníctvom sociálnych sietí, Tesla poukazuje na vylepšenia vizualizácie jazdy, ktoré na displeji vo vozidle zobrazia „ďalšie okolité informácie“. K dispozícii sú tiež vylepšenia kamery v kabíne nad spätným zrkadlom, ktoré podľa Tesly sú schopné lepšie identifikovať „nepozornosť vodiča“ s cieľom poskytnúť mu zvukové výstrahy, ktoré mu majú pripomenúť, aby pri používaní systémov autopilota nespúšťali oči z cesty.

Tesla rovnako prízvukuje, že snímky z kabíny ako aj snímky z autopilota neopúšťajú automobil, pokiaľ to používateľ nepovolí. Ďalej však treba dodať, že aktuálne nie je celkom jasné, koľko vylepšení prináša nová verzia softwaru systému Tesla v spojitosti s autonómnym riadením. Druhým dychom však treba povedať, že Musk varoval, že spoločnosť ešte pracuje na odstránení mnohých známych problémov.

Rovnako treba poznamenať, že napriek názvu systému táto verzia softwaru ešte neumožňuje vozidlu v plnej miere samo jazdiť. V skutočnosti je to podľa inžinierov spoločnosti technicky asistenčný systém úrovne 2, čo znamená, že automatizovaný systém vykonáva väčšinu jazdy, riadenia, brzdenia a akcelerácie, ale človek musí byť v strehu a pripravený na prevzatie kontroly v prípade potreby.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close