AutáSpravodajstvo

Tesla sprístupňuje autonómne riadenie ďalším majiteľom. Dostupné však bude iba pre „dobrých“ vodičov

Systém plne autonómneho riadenia automobilov Tesla už mešká niekoľko rokov. Aktuálne ho používa iba hŕstka majiteľov.

Majitelia automobilov Tesla sa môžu tešiť na ďalšiu vlnu sprístupňovania systému plne autonómneho riadenia, ktorý je momentálne v omeškaní už niekoľko rokov. Sľubný systém, ktorý má fungovať bez akéhokoľvek zásahu človeka je stále iba v plienkach, no už dnes môže jeho oklieštenú podobu otestovať hŕstka Beta testerov. Ku vybraným majiteľom sa však najnovšie môžu pridať aj bežní vodiči. Má to však viacero háčikov, pričom jedným z nich je nutnosť „dobrého“ správania za volantom za posledných 7 dní, informuje zahraničný portál Techcrunch.com.

Full Self-Driving bude pre ďalších vodičov dostupný už o pár dní

Sprístupnenie tzv. „Full Self-Driving“ systému vo verzii FSD Beta v10.0.1 je najnovšie naplánované na 24. septembra. Majitelia automobilov Tesla so zaplateným systémom autonómneho riadenia budú mať po tomto dátume možnosť zapnutia beta verzie autonómneho riadenia cez špeciálne prístupové tlačidlo. Softvér automobilu si však pred sprístupnením autonómneho riadenia vodiča „preklepne“ cez kalkulačku na výpočet poistenia priamo od Tesly, ktorý zbiera údaje o správaní daného vodiča.

Vodičom s dobrým záznamom za posledných 7 dní bude následne sprístupnený systém autonómneho riadenia, ktorý má však stále ďaleko od plánovaného a najmä už dlhé roky sľubovaného systému. Systém autonómneho riadenia od Tesly obsahuje už roky známe funkcie ako Tesla Summon, či Navigate on Autopilot, čiže čiastočne autonómnu navigáciu, ktorá dokáže odbáčať na diaľničných privádzačoch, či meniť jazdné pruhy. Najnovšia aktualizácia Beta verzie má sprístupniť vodičom autonómne riadenie v meste a na diaľniciach, no stále ide iba o autonómny systém úrovne 2. V skratke to teda znamená, že i keď vozidlo dokáže vykonávať určité operácie samostatne, stále si vyžaduje neustálu prítomnosť a pozornosť vodiča.

Európskych majiteľov nepotešíme

O dostupnosti Full Self-Driving systému v rámci Európy sa špekuluje už dlhšiu dobu, no tu americká automobilka naráža na prísnejšie legislatívne predpisy a hlavne roztrieštenosť zákonov v jednotlivých krajinách v Európe. Niektoré funkcie autonómneho riadenia už v EÚ dostupné sú, no na plne autonómny systém si majitelia v Európe ešte určite počkajú minimálne niekoľko mesiacov. Problém s legislatívou potvrdil aj samotný Elon Musk na sociálnej sieti Twitter, kde odpovedal na podnet jedného z majiteľov automobilu Tesla z Nórska. O možnom dátume spustenia systému FSD v rámci Európy však z „klávesnice“ Elona Muska nepadla ani zmienka.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close