fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Tesla Roadster už takmer 3 roky putuje našou Slnečnou sústavou. Kde sa nachádza dnes?

Tesla Roadster pokračuje vo svojej ceste naprieč Slnečnou sústavou

6. februára 2018 sa odohral štart rakety Falcon Heavy, ktorá sa zapísala medzi významné udalosti amerického vesmírneho programu. Ide totiž o najvýkonnejšiu raketu na svete. Na palube, ako náklad, sa nachádzala aj Tesla roadster a za volantom sedel Starman, figurína, oblečená vo vesmírnom obleku spoločnosti SpaceX.

Lenže čo sa s touto Teslou stalo? Zasiahol ju asteroid, pristála na nejakej planéte, alebo sa stále nachádza niekde vo vesmíre? Téme sa venuje aj YouTube kanál Insane Curiosity. Spoločnosť SpaceX sa rozhodla využiť auto ako testovací náklad. Potrebovali sa uistiť, že všetko funguje tak ako má. Keďže Musk vlastní aj spoločnosť Tesla, ktorá tieto autá vyrába, rozhodol sa ako náklad použiť auto, ktorým chodil do práce.

Existuje však ešte ďalší dôvod. Spoločnosť SpaceX sa mohla pre netradičný náklad rozhodnúť preto, aby inšpirovala spoločnosť. Nie každý deň môžete vidieť štartovať do vesmíru auto, s vlastným vodičom. Tesla roadster bola vyslaná na obežnú dráhu okolo Slnka a jej obežná dráha dokonca pretína obežnú dráhu planéty Mars.

Cesta naprieč Slnečnou sústavou

Je preto ťažké určiť, kde presne sa vozidlo nachádza, pretože je stále v pohybe. Kanál Insane Curiosity tvrdí, že v čase, kedy vznikalo video (4. január 2021) sa Tesla, spolu so Starmanom nachádzala viac ako 58-miliónov km od Zeme. Podľa dostupných informácií by sa mala Tesla pohybovať rýchlosťou okolo 1.6-tisíc km/h. Ak by sme mali teleskop s priemerom 5-metrov, dokázali by sme Teslu vidieť ako malú bodku, ak by boli podmienky prijateľné.

Zaujímavosťou je, že vzdialenosť, ktorú vozidlo precestovalo je rovnaká, ako keby prešlo všetky cesty na svete 62-krát. Môže sa však Tesla vrátiť späť na Zem? Existuje 6% šanca, že sa auto dostane do stretu so Zemou za nasledujúcich milión rokov. Inými slovami, šance sú príliš nízke. Čo sa stane s autom vo vesmíre? Predpokladá sa, že pneumatiky, farba, sedadlá a všetky organické veci budú zničené. Ostať by mal jedine hliník a sklo. 

Ak chcete sledovať aktuálnu polohu vozidla, je tu stránka Where is Starman, ktorá aktualizuje parametre v reálnom čase. Nájdete tu aktuálnu vzdialenosť od Zeme, od Slnka, od Marsu, ale aj akou rýchlosťou sa momentálne pohybuje, či koľko času ubehlo od štartu rakety.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close