AutáSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Tesla oficiálne uviedla na trh nový Model S Plaid, ktorý pokorí 0-100 km/h pod 2 sekundy

Americká automobilka prináša na trh vynovený Model S s prívlastkom Plaid. Atakovať by mal najrýchlejšie superšporty na trhu.

„Rýchlejší ako superšport a bezpečnejší ako Volvo,“ aj to zaznelo z úst Elona Muska počas dnešného oficiálneho predstavenia nového Tesla Modelu S Plaid. Vylepšená verzia Modelu S prichádza na trh v naozaj veľkom štýle. Ako uviedol samotný Elon Musk, Model S Plaid prichádza s niektorými úplne novými technológiami, ako aj rekordmi čo sa maximálnej rýchlosti, či zrýchlenia týka.

Najrýchlejší sériovo vyrábaný automobil

Vylepšený 4 dverový sedan Model S Plaid prichádza s naozaj enormným výkonom na úrovni 1020 konských síl, pričom v najvýkonnejšej verzii s 3 elektromotormi ponúka zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 1,99 sekundy. Jedná sa tak o najrýchlejší sériovo vyrábaný automobil na svete. Vozidlo však na vozovke dokáže omnoho viac, ako len zrýchľovať z nula na sto za rekordný čas. Model S Plaid sa totižto chváli aj časom 9,23 sekundy na 1/4 míle, či maximálnou rýchlosťou až 200 mph, čo je v prepočte až 322 km/h.

tesla model s plaid informacie
Zdroj: Youtube – Tesla

Charakter superšportu však nejde na úkor prvotného plánu výrobcu Tesla – ponúknuť dostatočne dlhý dojazd aby takéto vozidlo bolo možnou alternatívou aj pre ľudí požadujúcich dlhší dojazd na dennej báze. Model Plaid S aj napriek svojmu výkonu totižto ponúka dojazd cez 620 km, pričom menej výkonná verzia s 2 elektromotormi ponúka ešte vyšší dojazd na úrovni až 663 km. Ak by ani takýto dojazd nestačil, k dispozícii bude aj možnosť na superchargeroch nabíjať rýchlosťou300 km za 15 minút.

tesla model s plaid technologie
Zdroj: Youtube – Tesla

Naozaj úctyhodný nárast čo sa výkonu, ale i dojazdu týka, sa automobilke podarilo dosiahnuť iba vďaka najmodernejším technologickým výdobytkom. Jedným z nich je aj unikátny nový rotor s uhlíkovým plášťom. Ten dokáže zo samotných elektromotorov „vyždímať“ ešte o čosi viac, keďže práve použitie uhlíka umožnilo automobilke zvýšiť maximálne otáčky na úroveň až 20 tisíc otáčok za minútu.

Najmenší koeficient odporu vzduchu na trhu

tesla model s plaid odpor vzduchu
Zdroj: Youtube – Tesla

Nárast dojazdu však zapríčinila ešte lepšia aerodynamika, keďže aj tu sa nový Model S Plaid radí na prvú priečku na trhu. Koeficient odporu vzduchu na úrovni iba 0,208 totižto doposiaľ nedosiahol žiadny automobil na svete. Predĺženie dojazdu má na krku aj ďalší kus techniky – tepelné čerpadlo s ešte energeticky efektívnejším ústrojenstvom. Podľa automobilky je nové tepelné čerpadlo až o 50% efektívnejšie čo sa spotreby elektrickej energie týka v tých najmrazivejších podmienkach. Krátenie dojazdu v chladnom počasí by sa tak malo dostať na viac menej zanedbateľnú úroveň.

tesla model s plaid interier
Zdroj: Youtube – Tesla

Zásadné zmeny však nastali aj v kabíne samotného Modelu S Plaid. Nový model má ponúknuť viac miesta v interiéri, lepšie a pohodlnejšie sedačky, ale i úplne nový vodorovne umiestnený infotainment vpredu i vzadu. Novinkou je aj nový, netradične vyzerajúci volant, ako aj možnosť hrania hier na jednotlivých obrazovkách infotainmentu, ktorý údajne ponúka výkon na úrovni hernej konzoly PS5.

Dodávky nového Modelu S Plaid s cenovkou od 130 tisíc amerických dolárov sa začali okamžite po predstavení. Pochopiteľne, úplné rozbehnutie produkcie a dodávateľských reťazcov potrvá minimálne niekoľko týždňov a automobilka očakáva prvé dodávky v tisícoch už v ďalšom kvartáli.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close