SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Tesla na diaľku vypla v Modeli S autopilota po opätovnom predaji auta. Dôvod prečo tak spravila, Vás určite prekvapí

Tesla na „ojazdenom“ aute Model S vypla funkciu autopilota, za ktorú bolo raz zapletené. Dôvodom je, že v novej zmluve sa už funkcia nespomína.

Technológie napredujú dopredu každým dňom. Najnovšie sa s bizarným prípadom stretol jeden z používateľom automobilu Model S od spoločnosti Tesla, ktorý si ho kúpil od dílera. Ten prezentoval auto nabité funkciami, vrátane autopilota, za ktorého si spoločnosť pýta 8 000$. Po jeho kúpe nového majiteľa však čakalo nemilé prekvapenie – auto nedisponovalo funkciami, ktoré boli inzerované, ako aj fyzicky predtým videné.

Auto s aktualizáciami nemusí prinášať len „vylepšenia“

Po kúpe auta nového majiteľa čakalo nemilé prekvapenie. Jeho novučičké auto nedisponovalo už funkciami „Enhanced Autopilot“ a „Full Self Driving Mode“, s ktorými sa predávalo. Tieto funkcie spoločnosť Tesla na diaľku vypla. Po tom, ako kontaktoval zákazník podporu spoločnosti Tesla a informoval ju o danom probléme mu bolo povedané:

„Spoločnosť Tesla nedávno zistila prípady nesprávneho nakonfigurovania zákazníkov pre verzie programu Autopilot, za ktoré neplatili. Odvtedy sa vykonal audit na nápravu týchto prípadov. Vaše vozidlo je jedným z vozidiel, ktoré boli pre službu Autopilot nesprávne nakonfigurované. Obrátili sme sa na vašu históriu nákupov a žiaľ, funkcia Full-Self Driving nebola funkciou, ktorú ste zaplatili. Ospravedlňujeme sa za zmätok. Ak máte stále záujem o tieto ďalšie funkcie, môžeme začať proces nákupu inovácie.“

Zvláštne na tomto celko je, že díler, ktorý predával auto za funkcie zaplatil. Dokazuje to aj doklad o kúpe, ktorý zverejnil portál jalopnik.com.

doklad o kupe autopilot Tesla
Zdroj: jalopnik.com

Dôvodom odstránenia funkcie však malo byť to, že ďalšia kúpno predajná zmluva  neobsahovala vo výpise funkcií režim autopilota. Inými slovami, hoci auto pôvodne disponovala funkciou autopilota, za ktorú bolo aj riadne zaplatené, tak pri ďalšom predaji vzhľadom na absenciu spomenutie tejto funkcie v kúpno predajnej zmluve, funkcia bola softwarovo odstránená,  a to aj napriek tomu, že auto už nebolo fyzicky vlastnené automobilkou.

Kupec auta pritom nie je jediný, kto sa s týmto problémom stretol. V každom prípade, ide o zlý precedens zo strany spoločnosti, ktorý z raz zakúpených funkcií robí „predplatné“. Zároveň celá táto situácia rozviruje širšiu debatu o tom, v akej miere majú do auta prístup výrobcovia nových automobilov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close
Pracovné ponuky