SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Tesla Model Y oficiálne: kompaktné SUV s dojazdom až 540 kilometrov a celkom znesiteľnou cenovkou

Nový štýlový crossover od automobilky Tesla je oficiálne predstavený. Tesla Model Y sa zaradí do radov SUV po boku starého Modelu Y, no predajné ambície má oveľa väčšie, ako jeho veľký brat. Kompaktné SUV by sa chcelo zaradiť ku Modelu 3, poprípade ho v číslach aj predbehnúť.

4 výkonnostné verzie

Model Y vychádza z malého sedanu Model 3, ktorý mu viac menej poskytol nie len svoju platformu, ale aj interiér. Interiérové prvky, ako aj vzhľad interiéru si tým pádom príliš predstavovať nemusíme. Štandardom bude opäť veľký 15-palcový dotykový displej pre ovládanie všetkých funkcií vozidla, pričom zbytok interiéru sa bude niesť v klasickom, minimalistickom štýle. Jediným veľkým rozdielom medzi Modelmi Y a 3 sú ich rozmery, ako aj 4 výkonnostné verzie – Long Range, Dual Motor, Performance a nakoniec Standard Range, ktorá príde ale oveľa neskôr, ako ostatné verzie.

tesla model y predok_opt
Zdroj: Tesla

Tesla Model Y – Standard Range

Najlacnejšia verzia Modelu Y príde s klasickým pohonom zadnej nápravy. Ponúknuť má dojazd na úrovni 390 km podľa metodiky WLTP. Taktiež pôjde o najpomalšiu verziu zo všetkých, no rýchlosťou stále predbehne väčšinu bežných áut. Pýši sa zrýchlením z 0 na 100 km/h za 6,3 sekundy a maximálnou rýchlosťou 193 km/h. Cena tohto modelu v našich končinách zatiaľ určená nebola.

Tesla Model Y – Long Range

Verzia Long Range ponúkne nie len väčší dojazd, ale aj čiastočne vyšší výkon. Dojazd v tomto prípade narástol na 540 km, pričom zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne iba za 5,8 s. Maximálka sa vyšplhala na 209 km/h. Cena tohto modelu začína na úrovni 56 000 eur.

Tesla Model Y – Dual Motor

Treťou zo štvorice je verzia s pohonom oboch náprav. Model s pohonom oboch náprav sa pýši dojazdom 505 km, zrýchlením 5,1 s z 0 na 100 km/h a maximálnou rýchlosťou 217 km. Cena tohto modelu sa začína na 60 000 eur.

Tesla Model Y – Performance

Najvýkonnejší model je „iba“ výkonnejšia a športovejšia verzia klasickej Dual Motor verzie. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h v tomto prípade kleslo na 3,7 s, pričom maximálka stúpla až na 241 km/h. Samozrejme, vyšší výkon si odniesol svoju daň, čo sa odzrkadľuje na zmenšenom dojazde – 480 km. Táto verzia by mala začínať na cene 68 000 eur.

Uvedená cena pri všetkých spomenutých verziách platí pre rakúsky trh, samozrejme, už so započítanou miestnou daňou.

tesla model y bok_opt
Zdroj: Tesla

Príplatková výbava je stále k dispozícii

Samozrejmosťou automobilky Tesla je aj príplatková výbava, ktorá sa ale vo väčšine prípadov týka iba interiéru, poprípade farieb a diskov. Tesla dáva v tomto prípade na výber z 5 farebných verzií (čierna, strieborná, modrá, biela, červená). Na výber je taktiež z dvojice diskov, ako aj z dvojice farebných prevedení interiéru. Poslednou príplatkovou výbavou je možnosť zakúpenia Autopilota, poprípade úplného autonómneho riadenia. Ako to už zvykom býva, obe možnosti sa dajú dokúpiť až po doručení vozidla, čo však majiteľov vyjde o čosi drahšie.

tesla model y interier_opt
Zdroj: Tesla

Dátum dostupnosti

Konfigurátor nového Modelu Y je už dnes dostupný vo viacerých kútoch sveta, ako aj v susednom Rakúsku. Pre vytvorenie rezervácie musí zákazník zaplatiť vratnú zálohu vo výške 2000 eur. Odhadovaný dátum dodania prvých modelov vo verziách Long Range, Dual Motor a Performance, je začiatok roka 2021. Klasická štandardná verzia sa začne dodávať až začiatkom roka 2022.

Zdroj: Tesla, úvodný obrázok (Tesla)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
Elektromobily Tesla Tesla Model Y
Close
Close