AutáSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Tesla hovorí o prelomovej technológii v oblasti batérií elektromobilov. Kedy by mohla byť dostupnou?

Prelomové technologické výdobytky by mohli už do 3 či 4 rokov priniesť zásadné pokroky v batériách elektromobilov

Americká automobilka Tesla by mohla už do 3 či 4 rokov priniesť na trh prelomovú technológiu, ktorá by posunula celý segment elektromobility na míle dopredu. Reč je o novom type batérií s takmer dvojnásobnou hustotou energie. O plánoch spoločnosti informoval samotný Elon Musk na sociálnej sieti Twitter iba pár týždňov pred špeciálnym podujatím „Battery Day“ (22. septembra), kde spoločnosť Tesla predstaví novinky v tomto segmente svojim akcionárom.

Značný pokrok v segmente elektromobilov

Ako informuje spravodajská agentúra Reuters, spoločnosť Tesla momentálne využíva v automobile Model 3 batérie s označením 2170 od spoločnosti Panasonic, ktorých hustota energie sa pohybuje na úrovni zhruba 260 Wh/kg. Ak by sa naozaj potvrdili nedávne slová Elona Muska, nárast na zhruba 400 Wh/kg by znamenal až takmer 50% navýšenie hustoty energie v batériách. V konečnom dôsledku by tak došlo ku značnému zvýšeniu celkovej kapacity batérie v automobiloch Tesla. Možnosťou by mohli byť aj značné zmenšenie batérií, čo by znamenalo výrazný pokles celkovej hmotnosti elektromobilov.

Predstavenie revolučnej technológie?

Očakávané podujatie na „Battery day“ takmer určite prinesie aj bližšie informácie ohľadom technológie, ktorú vo svojom Tweete spomínal práve Elon Musk. Pozadie samotného podujatia nám však podľa slov juhokórejského odborníka na batérie, Park Chul-wana môže prezradiť viac, ako by mohol bežný človek očakávať. Pri pohľade na pozadie je vidieť zaujímavo vyzerajúce bielo sfarbené bodky zoskupené do líniových formácií, ktoré by mohli naznačovať technológiu s názvom „silicone nanowire anode“, čiže špeciálny typ kremičitých anód. Podľa odborníkov ide o zásadnú prelomovú technológiu, práve vďaka ktorej by sa mohlo spoločnosti Tesla mohlo podariť dosiahnuť násobne vyššiu hustotu energie v batériách.

tesla baterie novej generacie
Zdroj: Tesla

Batérie pre automobily spoločnosti Tesla momentálne vyrába samotná automobilka v spolupráci so spoločnosťou Panasonic v Nevadskej Gigafactory. Spoločnosť však už roky spolupracuje aj s ďalšími veľkými hráčmi na trhu s batériami ako LG Chem, či Contemporary Amperex Technology. V nasledujúcich rokoch by sa však automobilka mohla vybrať svojim „vlastným“ smerom a to vďaka plánovanej výstavbe výskumného a výrobného závodu v americkom Fremonte, kde by mohla prebiehať práve výroba a vývoj batérií novej generácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close