SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Tesco chce doručovať potraviny pomocou dronov. Oznamuje pilotný projekt v spolupráci so spoločnosťou Manna

Pilotný projekt spúšťa v Írsku. Ak sa osvedčí, tak bude expandovať ďalej

Nakupovanie pre mnohých z nás je činnosťou, ktorej by sme sa najradšej vyhli, ale jesť musíme. V súčasnosti viacero väčších a niekoľko menších potravinárskych sietí ponúka možnosť doručenia jedla priamo pred naše dvere. Samotná dĺžka doručenia objednaného jedla môže byť však ovplyvnená viacerými faktormi, hlavne dopravnou situáciou.

Pilotný projekt

V írskom meste Oranmore známa sieť potravín, Tesco, spúšťa pilotný projekt, ktorého cieľom je zefektívniť proces doručovania tovaru koncovým zákazníkom. Za týmto účelom chce spoločnosť využívať drony. Na tému upozorňuje portál zdnet.com.

Spoločnosť Tesco oznámila spoluprácu so start-upom Manna, ktorý poskytne spoločnosti špeciálne vyvinuté drony vrátane samotnej platformy, ktorá sa bude starať o ich bezproblémový chod. Podľa dostupných informácií spoločnosť verí, že pomocou tejto technológie by mohla skrátiť čas doručenia tovaru koncovým zákazníkom v priemere do 30 až 60 minút od vytvorenia objednávky.

Za všetkým hľadajte peniaze

Na prvý pohľad sa môže zdať táto inovácia ako „prežitok“, ale opak je pravdou. Podľa odhadov spoločnosti trh s „malými košmi“ v nasledujúcich rokoch prekročí 10 miliárd GBP, teda 12,8 miliardy dolárov. A bude aj naďalej rásť.

Dave Lewis, výkonný riaditeľ spoločnosti, uviedol: „Silný rad inovácií je nevyhnutný na zabezpečenie toho, aby sme mohli predvídať a reagovať na potreby našich zákazníkov, a veríme, že teraz existuje príležitosť privítať v našom podnikaní ešte viac inovácií,…“

Drony vyvinuté spoločnosťou Manna sa budú nad hlavami obyvateľov mesta Oranmore vznášať približne vo výške 80 metrov, pričom lietať budú rýchlosťou až do 80 kilometrov za hodinu. Podľa slov spoločnosti do okruhu 2 kilometrov dodacie doby objednávok by mohli byť kratšie ako 3 minúty.

Zároveň treba dodať, že technológia vyvinutou spoločnosťou Manna nie je v tejto oblasti „nováčikom“. Spolu s platformou Just Eat v priebehu minulého roka doručovali jedlo v rámci kampusu University College Dulin (UCD), kde objednané jedlo bolo reálne doručené v priebehu niekoľkých minút od objednania. Otázne teda je, ako túto technológiu uchytí  spoločnosť Tesco. 

„Už preukázali svoju schopnosť, (ponz. redakcie: spoločnosť Manna)“ uviedol Lewis. „Otázkou je, ako uchopíme túto technológiu a ako  ju aplikujeme na Tesco…“

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close