Teplo, ktoré spaľuje Merkúr, môže pomáhať pri tvorbe ľadu na jeho povrchu

Vedcom sa podarilo prísť na to, vďaka čomu je to možné

Merkúr
Zdroj: NASA

Merkúr si mnohí predstavujú ako horúci svet. On ním aj je, keďže je to najbližšia planéta pri Slnku, no čo si mnohí nevedia predstaviť je, že na povrchu sa nachádza prekvapivo veľa ľadu. Vedci sa dlho zamýšľali nad tým, ako sa tam mohol dostať a podľa najnovších výskumov sa prišlo na to, že teplo, ktoré bombarduje planétu, pomáha ľad vytvárať.

Povrch Merkúru je naozaj krutý. Cez deň teploty prekročia 400 °C a v noci sú chladné až do výšky -170 °C. Nočná strana však nie je miestom, kde by ste ľad hľadali. Napriek tomu, že je planéta blízko pri Slnku, nie je pólovo viazaná. To znamená, že všetko v oblasti rovníka sa „praží“ pod slnečným žiarením, počas toho ako sa planéta točí okolo svojej osi. Všetok ľad, ktorý sa na planéte nachádza nájdete na jej póloch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedecká záhada

Sonda americkej NASA, MESSENGER,  potvrdila existenciu ľadu, o ktorom sme mali ako-také informácie už v roku 2011. Merkúr nemá atmosféru, a tak si vedci nevedia vysvetliť, ako sa vôbec dostala voda do polárnych oblastí.  Keďže Merkúr nemá atmosféru, teplo nemá spôsob, ako by sa dostalo do oblastí pólov. Medzitým slnečné lúče bombardujú povrch protónmi, čo sú jadrá vodíka. To spôsobuje vznik hydroxylových skupín (pozn. redakcie: vodík naviazaný na kyslík). Teplo môže taktiež dostať tieto hydroxylové skupiny z pôdy a začať reakciu.

Keď sa dve hydroxylové molekuly zrazia nad povrchom Merkúru, vytvorili by molekulu vody a ďalšie jadro vodíka. Väčšina vodných molekúl by sa vyparila kvôli slnečnej radiácií, no niektoré z nich by sa vskutku mohli dostať až ku pólom planéty. Tam by mohli v tieni kráterov prežiť naveky.

Výskumníci predpokladajú, že Merkúr vyprodukuje 11 miliárd ton ľadu za obdobie 3 miliónov rokov. Ide o veľké číslo, no iba približne 10% z toho si Merkúr ukladá do svojich rezerv. Zvyšok ľadu, ktorý sa na planéte nachádza by mohol prísť z ľadových komét, ktoré po náraze nechali na povrchu ľadové úlomky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre