SpravodajstvoVeda a výskum

Teórie o vzniku nových hviezd nemusia byť správne: Odhalili to nové pozorovania Hubblovho ďalekohľadu

Vesmírny ďalekohľad študoval región plný mladých hviezd.

Nové pozorovania Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu ukázali, že naše teórie o vzniku nových hviezd môžu byť nesprávne, píše portál Science Alert.

Ukázalo sa, že mohutné solárne vetry a astrofyzikálne prúdy, ktoré vychádzajú z mladých hviezd, nemusia mať dopad na vývoj nových hviezd, čo je presný opak toho, čo si vedci doteraz mysleli. Súčasné modely popisujú vznik hviezdy nasledovne: Na začiatku je oblak chladného plynu, ktorý sa zrúti pod vlastnou gravitáciou do seba, ak je jeho hustota dostatočne veľká.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne vznikne protohviezda, ktorá začne rotovať. Rotácia spôsobí, že materiál okolo nej vytvorí disk, z ktorého po špirále padá materiál do rastúcej hviezdy. Čím je hviezda väčšia, tým má silnejšie gravitačné pole a tým viac materiálu sa dostane do jej vnútra. Lenže aj napriek tomu hviezda dokáže pohltiť len 30% pôvodného oblaku plynu a hmoty.

Vedci predpokladali, že postupne ako hviezda rastie, sa vytvárajú mohutné solárne vetry, ktoré hmotu odoženú preč. Zároveň vedci predpokladali, že hviezda si vytvorí magnetické pole a materiál, ktorý padá do útrob hviezdy je týmto magnetickým poľom zachytený. Častice nasledujú dráhy magnetického poľa až k pólom, kde sú vystrelené do vesmíru silnými plazmovými prúdmi.

Hviezda vytvára čoraz väčšiu medzeru medzi sebou a oblakom hmoty, ktorý hviezdu kŕmil. Postupom času vznikne dostatočne veľká medzera, ktorá zabráni hviezde ďalej rásť.

Chybné predpoklady

Podľa tohto modelu sa vedci riadili niekoľko rokov, no podľa najnovších pozorovaní nemusí byť úplne správny. Hubblov vesmírny ďalekohľad študoval 304 protohviezd, ktoré sa nachádzajú v regióne, kde dochádza často ku vzniku nových hviezd. Pozorovania nepotvrdili fakt, že sa medzera medzi oblakom hmoty a hviezdou zväčšuje podľa toho, ako hviezda rastie.

„Naše pozorovania ukázali, že musí existovať ešte jeden proces, ktorý sa zbaví plynu, ktorý neskončí v útrobách hviezdy,“ vyjadril sa astronóm Nolan Habel, z University of Toledo.

Vedci použili Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý študoval región protohviezd pomocou blízkeho infračerveného pásma. Vďaka tomu sa mohli pozrieť dovnútra hustého oblaku a zistiť, či mladá hviezda dokáže od seba „odohnať“ hmotu, ktorá ju živí. Ukázalo sa, že staršie protohviezdy nemali okolo seba väčšiu medzeru, ako mladšie protohviezdy.

Solárne vetry a plazmové prúdy by stále mohli hrať úlohu pri vzniku novej hviezdy, no tá nebude taká dôležitá, ako sa doteraz predpokladalo. Vedci potrebujú viac pozorovaní, aby mohli povedať, čo sa v skutočnosti deje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close