Teórie o minulosti našej galaxie nemusia byť správne: Nová štúdia prináša inú verziu príbehu

Minulosť našej Mliečnej dráhy nemusí byť tak divoká, ako sa spočiatku predpokladalo

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Včera, 24.5., bola publikovaná štúdia, ktorá priniesla nový pohľad na to, ako naša galaxia, Mliečna dráha vznikala, píše portál SciTech Daily. Dlho sa predpokladalo, že s vývojom Mliečnej dráhy sa spájalo niekoľko zrážok s menšími galaxiami, no štúdia poukazuje na to, že niektoré štruktúry našej galaxie sa vyvíjali oveľa pokojnejšie.

Vedci získali lepší obraz o našej galaxií štúdiom galaxie s názvom UGC 10738, ktorá sa v mnohých smeroch podobá na tú našu. Táto galaxia má jeden hrubý a jeden tenký disk, rovnako ako naša Mliečna dráha. Tieto štruktúry však museli vzniknúť prirodzenou cestou a nie zrážkou s inou galaxiou. Objav vedcov má veľký dopad, pretože dokazuje, že Mliečna dráha môže byť typickou galaxiou a nie výsledkom jej divokej minulosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naše pozorovania poukazujú na to, že tenký a hrubý disk Mliečnej dráhy nevznikol obrovskou galaktickou zrážkou, ale je prirodzeným vývojovým krokom galaxií,“ vyjadril sa dr. Nicholas Scott, jeden z hlavných autorov štúdie.

Iná minulosť Mliečnej dráhy

Scott zároveň dodáva, že odteraz môžu brať všetky galaxie, ktoré majú tvar, podobný našej, ako normálne. V minulosti sa totiž predpokladalo, že naša Mliečna dráha prešla kolíziou s nejakou menšou galaxiou. Tým pádom vzniklo presvedčenie, že štruktúra našej galaxie je výsledkom zrážky a že iné špirálovité galaxie takú štruktúru mať nebudú. Nový výskum však dokazuje presný opak. Takéto štruktúry sa objavujú pomerne často a nevyžadujú si, aby galaxia prešla nejakou zrážkou.

Tím zároveň získal lepšie pochopenie pre našu domovskú galaxiu. Tieto poznatky dokážu využiť pri študovaní vzdialených galaxií, ktorých tvar nie je možné dobre rozoznať. Výskum ďalej ukázal, že v hrubom disku galaxie UGC 10738 sa nachádzajú prevažne staré hviezdy, pretože v ňom našli menší pomer železa k vodíku a héliu. V tenšom disku existujú mladšie hviezdy. Rovnako to platí aj pre našu galaxiu.

Podobné disky boli pozorované aj pri iných galaxiách, no pre vedcov nebolo možné zistiť, či sa v nich nachádzajú rovnaké kategórie hviezd. Galaxia UGC 10738 je ku nám otočená „hranou“ čo znamená, že vedci mohli vidieť prierez jej štruktúrou. Aby zistili, aké hviezdy sa v nej nachádzajú, použili nástroj MUSE (pozn. redakcie: Multi-Unit Spectroscopic Explorer). Pozorovania ukázali hviezdy, ktoré boli vo väčšine prípadov rovnaké, ako hviezdy v Mliečnej dráhe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre