SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Teória o plochej Zemi nie je taká stará, ako by ste si mysleli: Kedy vznikla a prečo jej ľudia veria aj dnes?

O tvare našej planéty vedeli už v antickom Grécku, kde sa teda stala chyba?

Myslíte si, že je Zem guľatá? Popremýšľajte ešte raz. Obrovské percento ľudí totiž verí, že je naša planéta plochá a na jej krajoch sa nachádzajú obrovské ľadové steny, ktoré nám bránia vypadnúť z planéty do vesmíru.

Lenže prečo o tom nikto nehovorí? Odpoveď je jednoduchá. Na okraji planéty hliadkuje personál NASA a každého, kto sa k ľadovej stene priblíži, odvedie do väzenia pod hrozbou zastrelenia. Obloha je len kupolou nad našou planétou a Slnko, mesiac a hviezdy sú len pohybujúcimi sa bodkami na nej. Tak znie teória o plochej Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Teória plochej Zeme
Zdroj: Wikipedia

Lenže prečo jej ľudia vlastne veria? Dostali sme sa do vesmíru, videli na vlastné oči, ako naša planéta vyzerá, no aj tak si bude táto početná skupina obyvateľstva myslieť svoje. Zaujímavé je, že teóriu o plochej Zemi vyvracajú aj experimenty, ktoré by ju mali dokázať. Tejto téme sa venuje aj YouTube kanál Johnny Harris, ktorý popisuje naozaj zaujímavý vývoj tejto teórie.

Mladá teória

Mnohí by si mysleli, že teória o plochej Zemi pochádza z dávnej minulosti, kedy ľudia nemali prostriedky na to, aby mohli vedieť, aký tvar má naša planéta. Omyl. Už v antickom Grécku sa vedelo, že sa nachádzame na obrovskej guli. Kde sa teda stala chyba?

Teória o plochej Zemi nie je až taká stará, ako by sa predpokladalo. Svoje korene má v 19. storočí. Hovoríme o období, kedy došlo k obrovskému rozmachu vedy. Obrovské pokroky zaznamenával každý z odborov a veda sa posunula na novú úroveň. Obyčajný ľudia už prestávali rozumieť všetkým poznatkom, ktoré prichádzali takmer na dennej báze hlavne preto, že veda v tom období prestávala byť o jednoduchých pozorovaniach a interpretácii výsledkov.

Teória o plochej Zemi vznikla v ten istý čas, ako bol objavený atóm, alebo dopplerov efekt. Vedec, ktorý sa prezýval Parallax sa rozhodol, že je na čase opäť otvoriť debatu o tvare našej planéty, hoci tá bola uzatvorená pred tisíc rokmi.

Nesprávny experiment

Tento vedec sa rozhodol otestovať svoju teóriu na 10 kilometrov dlhom kanáli, ktorý sa nachádza v Anglicku. Tvrdí, že ak je Zem guľatá, potom by sa loď mala postupne strácať za horizontom. Po 4 km by mala byť loď o takmer 2 metre nižšie, ako na začiatku pokusu. Samozrejme, že loď za horizontom nezmizla. Parallax si myslel, že svojim jednoduchým teleskopom a loďou prišiel na niečo, čo všetkým moderným vedcom doposiaľ unikalo. Zem je naozaj plochá.

Parallax však zabudol na základné vedecké poznatky. Do úvahy totiž nebral lom svetla v atmosfére z rôznou hustotou.

Jeho pokus, ktorý bol už od základov chybný však dokázal nemožné. Obrovské množstvo ľudí naozaj verí, že naša Zem je plochá. Ale kde sa stala chyba? Vedecká komunita upozorňovala na chybnosť Parallaxovho pokusu, no on ich nepočúval. Správanie atmosféry, či hustota vzduchu boli preňho príliš abstraktné koncepty, ktoré si „nemohol chytiť.“ Vedu totiž chápal tak, že správne je to, čo môže vidieť, alebo chytiť.

Na rovnakom princípe fungujú aj dnešní ľudia, podporujúci teóriu plochej Zeme. Vedecký výskum sa stal podľa nich až príliš abstraktný a ak chcú vedieť, ako svet naozaj vyzerá, spoliehajú sa na svoje zmysly, ignorujúc tisíce rokov vedeckých objavov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close